NFZ: opublikowano zarządzenie dotyczące leczenia pompą baklofenową

Na stronie internetowej NFZ ukazało się zarządzenie prezesa funduszu ws. zawierania umów na świadczenia kontraktowane odrębnie - leczenie farmakologiczne spastyczności opornej z zastosowaniem pompy baklofenowej.

Pompa baklofenowa jest jedną z najnowszych metod leczenia spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym; lek podaje się bezpośrednio do przestrzeni mózgowo-rdzeniowej układu nerwowego. Cierpiącym na tę nieuleczalną chorobę zapewnia podstawowe funkcjonowanie.

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym przypomina, że minister zdrowia 23 marca podpisał rozporządzenie, dzięki któremu chorzy cierpiący na spastyczność mogą ubiegać się o refundację wszczepienia pompy baklofenowej z budżetu NFZ. Brakowało natomiast zarządzenia prezesa Funduszu.

Czytaj też. NFZ obiecuje: zarządzenie ws. pomp baklofenowych już w najbliższych dniach

Jak informuje NFZ, w zarządzeniu, oprócz samego wszczepienia pompy baklofenowej, uwzględniono także zestaw świadczeń związanych z leczeniem spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne z zastosowaniem pompy. Zarządzenie uwzględnia możliwość wspólnego wyłaniania dostawcy pomp baklofenowych przez świadczeniodawców, z którymi zostaną zawarte umowy.

Według NFZ pacjenci zyskają możliwość kompleksowego leczenia spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne z zastosowaniem pompy baklofenowej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wprowadzone zmiany mają zapewnić nie tylko dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej, ale także właściwą jakość ich udzielania.

W części zarządzenia dotyczącej zakresu tlenoterapii domowej wprowadzono kartę serwisową koncentratorów tlenu. Zmiana ta ma na celu zapewnienie należytej jakości świadczenia udzielanego w domu, czyli zagwarantowanie pacjentom sprawnie działających urządzeń poprzez terminowe serwisowanie sprzętu.

Terapia za pomocą programowalnej pompy baklofenowej polega na podawaniu płynnego baklofenu w sposób ciągły bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego. Dawki leku ustalane są indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Leczenie za pomocą urządzenia pozwala w znaczący sposób zmniejszyć napięcie mięśni, dolegliwości bólowe, poprawia funkcję pęcherza moczowego oraz pozwala na zmniejszenie występowania ruchów mimowolnych. Dodatkowo redukuje ryzyko często występującego u dzieci z MPD uszkodzenia stawu biodrowego, wywołanego przez porażenie spastyczne mięśni.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH