21 sierpnia weszło w życie rozporządzenie regulujące kwestię zwrotu kosztów transportu i leczenia za granicą chorych, którzy udają się tam na wcześniej zaplanowane leczenie. Jednak taka refundacja jest możliwa, o ile pacjent uzyska zgodę prezesa NFZ.

Jak podaje GP, z dokumentu wynika, że prezes NFZ na wniosek pacjenta wyraża zgodę na przeprowadzenie leczenia za granicą w dwóch przypadkach: w sytuacji, gdy dane świadczenie nie może być udzielone choremu w kraju ze względu na długi czas oczekiwania, co może stanowić zagrożenie dla jego stanu zdrowia i życia, a także gdy pacjent w ogóle nie ma możliwości uzyskania danego świadczenia, bo nie jest ono wykonywane w kraju. W takich sytuacjach koszt leczenia za granicą jest pokrywany przez Fundusz.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, NFZ będzie mógł odmówić wydania zgody na leczenie za granicą, jeżeli uzna, że inna placówka w kraju, a nie ta, w której pacjent jest zapisany na liście oczekujących, ma możliwość natychmiastowego zoperowania chorego. Fundusz uzyskał również prawo wskazania innego zagranicznego szpitala, który ma wykonać świadczenie, niż wpisany przez lekarza we wniosku o skierowanie na leczenie w innym kraju.

Rozporządzenie przewiduje także możliwość pokrywania kosztów leczenia przez NFZ w zagranicznych placówkach nie tylko na podstawie faktury, ale również w formie zaliczki, jeszcze przed udzieleniem świadczenia, jeżeli jest to podstawowy warunek udzielenia pomocy medycznej choremu. Dotychczas Fundusz nie mógł tego robić – podaje Gazeta Prawna.

Od momentu wejścia Polski do UE na planowe leczenie za granicą wyjechało prawie 300 polskich pacjentów. Udzielono im świadczeń za około 11 mln zł. Większość chorych leczyła się w Niemczech, a pojedyncze osoby w Belgii i we Włoszech.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH