NFZ kontroluje. Przestępstw w placówkach medycznych coraz więcej?

Według danych policyjnych rośnie liczba niektórych rodzajów przestępstw w szpitalach, przychodniach i gabinetach lekarskich. Część danych zawartych w statystykach policyjnych, to wynik powiadomień organów ścigania przez organy kontrolne wojewódzkich oddziałów NFZ.

O ile w policyjnych statystykach zmalała ilość zgłoszeń oszustw w placówkach ochrony zdrowia - z 2465 w 2011 roku do 1087 w minionym, to zdecydowanie wzrosła liczba tych związanych z fałszerstwami polegającymi m.in. na poświadczeniu nieprawdy w dokumentacji medycznej - z 1212 do 2032. Policja odnotowała w minionym roku 10 282 zawiadomienia o przestępstwach w placówkach medycznych - o 2143 przypadków więcej niż rok wcześniej, kiedy w statystykach figurowało 8139 zgłoszeń o takich czynach.

Podejrzenie o popełnieniu przestępstwa
Część danych zawartych w statystykach policyjnych, to wynik powiadomień organów ścigania przez organy kontrolne wojewódzkich oddziałów NFZ. Z 16 oddziałów wojewódzkich Funduszu w minionym roku zgłoszono ponad takich 200 spraw, w których - zdaniem kontrolerów - zachodziło podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Jak wynika z informacji biura prasowego Centrali NFZ, sprawy zgłaszane organom ścigania są różnego kalibru. Na przykład w Dolnośląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ zgłoszono dwie: jedna dotycząca sfałszowania karty EKUZ, druga - niezgodnej z prawem ordynacji leków na kwotę 332 tys. zł. Obydwa postępowania umorzono.

W Kujawsko-Pomorskim płatnik powiadomił organy ścigania o pięciu sprawach. Jedna z nich dotyczyła posłużenia się numerem PESEL osoby zmarłej, druga - sfałszowanej recepty na kwotę 29 zł. W kolejnej, NFZ domagał się zwrotu przez świadczeniodawcę 1,7 mln zł. Dwukrotnie w tej sprawie oddział NFZ składał zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i dwukrotnie zostało ono oddalone.

Najwięcej w Pomorskim i Podlaskim
Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przeprowadził w 2012 roku 98 kontroli u ponad 90 świadczeniodawców. Łączna wysokość świadczeń, które zostały zakwestionowane wyniosła ponad 6,1 mln zł. W przypadkach mniejszej wagi (oczywistych omyłek w rozliczeniach, braku znamion celowości itp.) nie nakładano kar umownych.

- Kary umowne były nakładane po stwierdzeniu nieprawidłowości powiązanych z brakiem legalności i rzetelności w zakresie rozliczania świadczeń zdrowotnych. Łącznie na kwotę ponad 900 tysięcy złotych - przekazał nam Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH