Muszyna: sprawa nielegalnego domu starców - umorzona

Prokuratura Rejonowa w Muszynie umorzyła śledztwo w sprawie nielegalnego domu opieki dla osób starszych i niedołężnych w Żegiestowie - poinformował Polską Agencję Prasową we wtorek (15 stycznia) szef tamtejszej prokuratury Ludwik Huzior.

Postępowanie było prowadzone w sprawie trzech czynów: nieumyślnego spowodowania śmierci jednej z pensjonariuszek, która popełniła samobójstwo, znęcania się psychiczne i fizyczne nad pensjonariuszami oraz narażenia mieszkańców na bezpośrednie narażenie życia lub zdrowia.

Jak powiedział prok. Huzior, w toku śledztwa prokuratorzy nie stwierdzili znamion czynów zabronionych. W przypadku ewentualnego znęcania się nad pensjonariuszami śledczy stwierdzili brak danych dostatecznie uzasadniających, iż takie czyny mogły mieć miejsce.

Sprawa nielegalnego domu opieki w Żegiestowie wyszła na jaw, kiedy w maju 2012 r. 69-letnia pensjonariuszka popełniła tam samobójstwo. W toku wyjaśniania przyczyn jej śmierci śledczy zaczęli podejrzewać, że w domu, w którym mieszkała, jest prowadzony nielegalny dom starców, a nie, jak twierdzi jego właścicielka, pensjonat. W placówce przybywało osiem osób. Niektórzy z mieszkańców domu przebywali tam od kilku lat. Wśród pensjonariuszy były też osoby niepełnosprawne i leżące.

W grudniu ub. roku sąd na wniosek prokuratury uznał, że dwóch pensjonariuszy domu w Żegiestowie ma zostać przeniesionych do profesjonalnych placówek opiekuńczych. W stosunku do kolejnych dwóch osób sąd postanowił, że sami mogą decydować o własnym losie i nadal przebywać w domu w Żegiestowie.

Domy opieki nad osobami starszymi powinny znajdować się w rejestrze wojewody, ponieważ to wojewoda wydaje zezwolenie na prowadzenie tego rodzaju usług, jeżeli podmiot o nie występujący spełnia szereg warunków określonych w ustawie. Placówka w Żegiestowie nie znajdowała się na takiej liście i nie spełniała wymogów placówki opiekuńczej.

Na właścicielkę nielegalnego domu opieki Małopolski Urząd Wojewódzki nałożył karę 10 tys.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH