Monitorowanie pacjentów szpitali psychiatrycznych: mamy z tym problem FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Rzecznicy - praw pacjenta i praw obywatelskich - apelują o poprawienie przepisów dotyczących nadzorowania pomieszczeń, w których stosowany jest przymus bezpośredni w formie izolacji pacjentów w szpitalach psychiatrycznych. Większości tych lecznic nie stać jednak na izolatki i elektroniczne systemy monitoringu.

W styczniu 2014 r. zaczęły obowiązywać przepisy obligujące szpitale psychiatryczne m.in. do wyposażenia izolatek w instalację monitoringu. Jeszcze w 2014 r. rzecznicy praw pacjenta dwukrotnie sprawdzali, w jaki sposób te przepisy są realizowane w 74 szpitalach psychiatrycznych.

Okazało się wówczas, że aż w 63 placówkach nie wyodrębniono lub nie dostosowano tych pomieszczeń. Dyrektorzy szpitali przekonywali, że powodem braku izolatek (separatek) są m.in. wysokie koszty.

Większość oddziałów nadal nie ma izolatek
Niedawno konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii na polecenie Ministerstwa Zdrowia zwrócił się do konsultantów wojewódzkich w tej dziedzinie o przeprowadzenie ponownej kontroli w tym zakresie.

- Większość oddziałów wciąż nie ma izolatek, nie wspominając o wyposażeniu ich w instalację monitoringu. Niestety, dopóki nie poprawi się finansowanie psychiatrii, ten problem nie zostanie rozwiązany - zaznacza prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

- Ze stawek, jakie w są obecnie kontraktowane przez NFZ, zdecydowana większość szpitali, oddziałów psychiatrycznych nie jest w stanie wygospodarować środków finansowych na sprostanie wymaganiom rozporządzenia - tłumaczy.

Ministerstwo Zdrowia przekazało nam wyniki wspomnianej kontroli przeprowadzonej przez konsultantów wojewódzkich, a dotyczącej liczby izolatek w placówkach psychiatrycznych oraz wyposażenia w instalację monitoringu pomieszczeń, "przeznaczonych w tych szpitalach do realizacji środka przymusu bezpośredniego w formie izolacji".

Najwięcej tego typu pomieszczeń jest w woj. małopolskim - 9. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: pomorskie - 3 izolatki; podlaskie - 2; śląskie - 2; dolnośląskie - 2; kujawsko-pomorskie - 2; podkarpackie - 1.

W województwach: lubuskim oraz warmińsko-mazurskim nie ma żadnej izolatki, ale dyrekcje placówek zapewniają, że sale są odpowiednio monitorowane.

W pozostałych siedmiu województwach nie uzyskano danych o liczbie tego rodzaju pomieszczeń i zakresie monitorowania (w woj. mazowieckim termin zakończenia kontroli wyznaczono na 15 kwietnia br.).

Rzecznicy nie ustępują
Tymczasem Rzecznik Praw Pacjenta, Krystyna Barbara Kozłowska oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpili do ministra zdrowia z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych w sprawie uregulowania stosowania monitoringu w szpitalach psychiatrycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH