Mobbing i molestowanie seksualne nie omijają środowiska medycznego

Mobbing czy molestowanie seksualne to patologie, które dotyczą nie tylko wielkich korporacji. Środowisko medyczne nie jest od nich wolne. Takim zjawiskom sprzyja duże podporządkowanie hierarchiczne, wyjazdy służbowe czy chociażby nocne dyżury. Niestety brak wiarygodnych danych co do skali zjawiska.

W lutym media obiegła wiadomość o zwolnieniu lekarza z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Powodem wyrzucenia z pracy świetnego specjalisty i wieloletniego kierownika oddziału gastroenterologii było molestowanie czterech młodych lekarek.

Głaskanie i podszczypywanie
Sprawę zgłosiła dyrekcji szpitala jedna z młodych lekarek-rezydentek. Jej słowa potwierdziły trzy inne. Jak opisywała Gazeta Wyborcza, kobiety opowiedziały dyrekcji m.in. o "podszczypywaniu, głaskaniu, obmacywaniu" oraz składaniu im "propozycji czynności seksualnych" i "propozycji rozwoju zawodowego w zamian za usługi seksualne".

Gabriel Maj, dyrektor szpitala w trybie natychmiastowym zwolnił lekarza i zawiadomił prokuraturę, która wszczęła w tej sprawie śledztwo z art. 199 KK. Lekarz miał godzinę na spakowanie swoich rzeczy i opuszczenie placówki.

Natomiast o jednym z przypadków mobbingu możemy przeczytać w raporcie Państwowej Inspekcji Pracy – „Dyskryminacja, mobbing i molestowanie seksualne w pracy”. Kobieta wskazała jako praktyki mobbingowe działania kierownika apteki przyszpitalnej, w której była zatrudniona. Miały one polegać na pokrzykiwaniu, stosowaniu przemocy werbalnej, wulgaryzmach w celu obniżenia poczucia wartości pracownicy, kwestionowanie jej przydatności zawodowej oraz ośmieszaniu w oczach pozostałych pracowników.

Działania te wywołały u pracownicy - w jej przeświadczeniu - rozstrój zdrowia. Komisja antymobbingową, która przesłuchała świadków potwierdziła nieprawidłowe praktyki stosowane w szpitalu.

Nie chcą stracić pracy
Na pytanie ile takich patologicznych spraw zdarza się w środowisku medycznym trudno jest odpowiedzieć. Z tych trafiających do sądu, nie są wyodrębniane takie, które dotyczą środowiska medycznego. Danych takich nie gromadzi samorząd lekarski i pielęgniarski, nie ma ich także Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Statystyki prowadzi Państwowa Inspekcja Pracy, jednak bez podziału na grupy zawodowe.

- Skarg dotyczących dyskryminacji, mobbingu odnotowujemy sporo ale w praktyce niewielka ich część znajduje swoje potwierdzenie w wyniku naszych kontroli. Często też pojęcia - mobbing i dyskryminacja - są przez składających skargi mylone. W przypadku molestowania seksualnego są to przypadki jednostkowe - mówi Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH