Mnisterstwo odpowiada NIL ws. lekarzy posiadających specjalizację I stopnia z anestezjologii

Naczelna Izba Lekarska publikuje odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na apel o zniesienie ograniczeń nałożonych na lekarzy posiadających specjalizację I stopnia z anestezjologii.

W związku z głosami niezadowolenia płynącymi ze środowiska lekarzy anestezjologów, Maciej Hamankiewicz, prezes NRL zwrócił się 26 września br. do ministra zdrowia z apelem o zniesienie ograniczeń nałożonych na lekarzy posiadających specjalizację I stopnia z anestezjologii w §§ 7 i 8 rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów leczniczych.

6 grudnia br. do biura NIL wpłynęła następująca odpowiedź wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna:

"Zgodnie z § 7 ww. rozporządzenia lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii przejmuje na wezwanie prowadzenie resuscytacji i podejmuje decyzję o jej zakończeniu.

Biorąc powyższe pod uwagę zarzut zawłaszczenia przez lekarzy specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii czynności związanych z resuscytacją wynika z niezrozumienia treści przedmiotowego przepisu, który wskazuje, iż lekarz specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii przejmuje obowiązki od wzywającego go lekarza i ponosi odpowiedzialność za dalszy przebieg świadczenia ratującego życie.

Nie oznacza to jednak, iż lekarz o innej specjalności, w tym także lekarz posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, nie jest zobowiązany do podjęcia czynności resuscytacyjnych. Natomiast ww. przepis obliguje lekarza specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii prowadzącego resuscytację na wezwanie do samodzielnego podjęcia decyzji o jej zakończenia''

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH