Ministrowe zdrowia i pracy o obawach organizacji pożytku publicznego

Ministrowie zdrowia oraz pracy i polityki społecznej analizują propozycje i uwagi, które wysuwają organizacje pozarządowe działające w ochronie zdrowia w związku z wątpliwościami dotyczącymi ustawy o działalności leczniczej - dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Zdrowia.

Przypomnijmy, że od 1 lipca na mocy ustawy o działalności leczniczej ma zmienić się status organizacji non-profit zajmujących się działalnością leczniczą, hospicyjną i paliatywną. Jako przedsiębiorstwa będą one podlegać rejestracji w urzędach wojewódzkich, co formalnie da im prawo do udzielania świadczeń leczniczych i opiekuńczych.

Na tym tle rodzi się jednak wiele wątpliwości interpretacyjnych dotyczących m.in. pracy wolontariuszy i korzystania z pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z odpisu 1 proc. podatku. Organizacje tzw. Trzeciego Sektora obawiają się utraty przywilejów wynikających z ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie z 24 kwietnia 2003 r. i dlatego domagają się nowelizacji ustawy leczniczej.

- Ministrowie zdrowia oraz pracy i polityki społecznej prowadzą rozmowy dotyczące sytuacji hospicjów, a także zakładów opieki zdrowotnej prowadzonych przez organizacje pożytku publicznego - poinformowała portal rynekzdrowia.pl Aleksandra Smolińska, naczelnik koordynujący pracę biura prasy i promocji MZ.

Dodała również: - Jeśli wątpliwości związane z wykładnią przepisów okażą się uzasadnione, wypracujemy wspólnie rozwiązania, które dadzą organizacjom pożytku publicznego pewność co do ich dalszego sposobu funkcjonowania i pozyskiwania środków na ich bardzo potrzebną działalność.

Czytaj. Hospicjum jak przedsiębiorstwo. Oby interpretacja tego prawa nie poszła za daleko

Należy wyjaśnić, że ustawa o działalności leczniczej w zakresie dotyczącym rejestracji przedsiębiorstw wykonujących działalność leczniczą, w tym organizacji pożytku publicznego, wchodzi w życie 1 lipca 2012 r. W MZ bieżącą analizą zgłaszanych uwag i propozycji zajmuje się Departament Organizacji Ochrony Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH