Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie priorytetów zdrowotnych - podaje resort.

Priorytety zdrowotne wymienione w rozporządzeniu wynikają z przyjętych przez Polskę, a także przez Unię Europejską wieloletnich programów zdrowotnych.

Zaprojektowane w przedmiotowym rozporządzeniu priorytety zdrowotne są zgodne z celami zawartymi w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2007-2015, przyjętym przez Radę Ministrów 15 maja 2007 r., oraz Strategią Rozwoju Ochrony Zdrowia na lata 2007-2013, przyjętą przez Radę Ministrów 29 listopada 2006 roku.

Realizacja celów zawartych w Strategii... ma m.in. spowodować wzrost liczby osób aktywnych zawodowo na rynku pracy. W perspektywie kilkunastu lat będzie to miało duże znaczenie w związku z szybkim starzeniem się społeczeństwa.

Zwiększenie się populacji osób aktywnych zawodowo winno nastąpić dzięki zmniejszeniu umieralności osób w wieku produkcyjnym, zmniejszeniu liczby osób wyeliminowanych z rynku pracy na skutek niesprawności, wydłużeniu aktywności zawodowej.

Z kolei u podstaw koncepcji Narodowego Programu Zdrowia leży zawarta w konstytucji Światowej Organizacji Ochrony Zdrowia (WHO) definicja, określająca zdrowie jako stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tyko brak choroby lub niepełnosprawności oraz przyjęte międzynarodowe ustalenia, że "zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka oraz bogactwem społeczeństwa".

Więcej szczegółów na stronie resortu - kliknij.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH