Ministerstwo i posłowie o projekcie ustawy dotyczącej  e-zwolnień

Rządowy projekt ustawy, która ma wprowadzić elektroniczne zwolnienia lekarskie, będzie dalej procedowany - postanowili posłowie w środę (5 listopada) podczas jego pierwszego czytania. Według wiceministra pracy Marka Buciora, e-zwolnienia zaczną funkcjonować od 1 lipca 2015 r.

Projekt przewiduje ponadto wprowadzenie urlopu rodzicielskiego i zasiłku z tego tytułu dla samotnych ojców w przypadku śmierci matki dziecka. Reguluje też zasady przyznawania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, sposób ich obliczania i zasady dokumentowania prawa do tych zasiłków.

Zgodnie z projektem, elektroniczne zwolnienia lekarskie miałyby zacząć funkcjonować od początku przyszłego roku, a do końca 2017 r. razem z papierowymi drukami.

- Wszyscy muszą być w pełni przygotowani do wprowadzenia tego nowego rozwiązania, a to również oznacza, że zaproponowaliśmy długi okres przejściowy (...) od daty wejścia w życie ustawy, czyli ja przyjmuję, że jest to pewnie od 1 lipca 2015 r. - powiedział Marek Bucior.

Dodał: - Zobaczymy, czy w ramach prac komisji będzie potrzeba jakichś dodatkowych modyfikacji. Będą przedstawiciele ZUS obecni, oni również nam wskażą, czy już Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest na tę datę gotowy.

Jak zaznaczył, data pełnego wdrożenia systemu to koniec 2017 r.

Wprowadzenie e-zwolnień ma poprawić m.in. efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich, skrócić czas ich wystawiania i znieść obowiązek przekazywania zwolnienia do zakładu pracy przez pracownika. Dzięki e-zwolnieniom ZUS ma mieć większe możliwości kontrolowania prawidłowości wykorzystywania zwolnień, zwłaszcza tych na krótki okres.

Wiceminister podkreślał, że e-zwolnienia będą oszczędzały czas lekarza, bo większość danych znajdzie się w nich niejako z automatu. Dodał, że wszystkie zmiany dadzą nawet 300 mln oszczędności rocznie.

Posłowie podkreślali w debacie, że zaproponowane przez rząd zmiany idą w dobrym kierunku, eliminują błędy systemowe i nadużycia - chodzi zwłaszcza o uśrednienie wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność i usprawnienie wystawiania zwolnień lekarskich.

Henryk Smolarz (PSL) mówił, że zmiany przyniosą nie tylko oszczędność druków i czasu lekarzy, ale być może spowodują, że mniej Polaków będzie korzystało ze zwolnień. Tadeusz Tomaszewski (SLD) podkreślał, że zmiany idą w dobrą stronę zwłaszcza w przypadku zasiłków dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, bo do tej pory prawo pozwalało na "zaradność" niektórych osób.

Tadeusz Woźniak (Sprawiedliwa Polska) miał wątpliwości, czy system informatyczny ZUS, który będzie obsługiwał e-zwolnienia, jest w pełni bezpieczny, także w przypadku przerw w dostawie prądu czy cyberataku.

Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH