Ministerstwo Zdrowia zmienia statut NFZ; to minister ma władzę

W poniedziałek (24 listopada) opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie nadania statutu Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Po konsultacjach rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w brzmieniu nadanym ustawą z 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zwaną ustawą nowelizującą.

Ustawa nowelizująca, celem wzmocnienia nadzoru nad Narodowym Funduszem Zdrowia wprowadziła zmiany w zakresie sposobu powołania zarówno Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ oraz członków Rady Narodowego Funduszu Zdrowia i rad oddziałów wojewódzkich.

Kompetencje do powoływania wskazanych organów uzyskał minister zdrowia, dzięki czemu połączono w jednym podmiocie zarówno funkcje nadzorcze, jak i kreacyjne. Konsekwentnie, ustawa nowelizująca upoważniła ministra właściwego do spraw zdrowia do nadania w drodze rozporządzenia statutu Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Dotychczas statut ten nadawał Narodowemu Funduszowi Zdrowia Prezes Rady Ministrów w drodze rozporządzenia.

Oprócz zmiany podmiotu wydającego niniejsze rozporządzenie, projekt nie wprowadza zmian w treści rozporządzenia.

Czytaj: www.rcl.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH