Ministerstwo Zdrowia reguluje rachunki

Ministerstwo Zdrowia ma zwrócić podkarpackiemu szpitalowi około 150 tys. zł wraz z odsetkami za leczenie nieubezpieczonych pacjentów.

Zdaniem Sądu Okręgowego w Rzeszowie te pieniądze należą się Wojewódzkiemu Podkarpackiemu Szpitalowi Psychiatrycznemu w Żurawicy. Chodzi o należności za ostatnie dwa miesiące 2007 i trzy miesiące 2008 roku. Od tego orzeczenia strony mogą się jeszcze odwołać.

Problem z wypłatą należnych szpitalowi pieniędzy wynikł z różnicy między stawkami za pacjenta nieubezpieczonego i ubezpieczonego. Za pacjenta nieubezpieczonego stawka w tamtym okresie wynosiła 100 zł i była o 30 zł niższa, niż za pacjenta ubezpieczonego. Zatem wyegzekwowane od ministerstwa pieniądze to różnica w stawkach za leczenie tych pacjentów.

Dyrektor szpitala zapowiedział, że wkrótce złoży czwarty już i ostatni pozew dotyczący wyegzekwowania od ministerstwa należności za leczenie nieubezpieczonych pacjentów. Chodzi o okres dziewięciu miesięcy 2008 roku. Od 2009 roku koszty leczenia pacjentów psychiatrycznych przejęły oddziały NFZ.

Ponadto w kwietniu w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie ma się odbyć rozprawa odwoławcza w podobnej sprawie. Chodzi o 307 tys. zł oraz odsetki dla szpitala w Żurawicy za leczenie pacjentów nieubezpieczonych przez 10 miesięcy 2007 oraz odsetki od tej kwoty. Sąd I instancji w październiku ub. roku nakazał ministerstwu zwrot tych pieniędzy, jednak resort odwołał się od tego orzeczenia.

Pierwszy pozew dotyczył 92 tys. zł za leczenie pacjentów nieubezpieczonych w ostatnim kwartale 2006 roku oraz odsetki od tej kwoty. W 2008 roku, nakazem Sądu Najwyższego, ministerstwo zwróciło szpitalowi w Żurawicy tę sumę.

Należność za leczenie nieubezpieczonych pacjentów z ministerstwa odzyskał już także Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu. Resort zwrócił placówce prawie 145 tys. zł oraz odsetki. Jest to należność za okres 12 miesięcy – od października 2006 do końca września 2007 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH