Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie wzorów wniosków w sprawie usunięcia danego świadczenia opieki zdrowotnej z wykazu świadczeń gwarantowanych lub zmiany poziomu lub sposobu finansowania świadczenia gwarantowanego lub warunków jego realizacji - podaje resort

Projekt rozporządzenia umieszczony już jest stronach resortu zdrowia - kliknij.

Zgodnie z art. 31e ustawy o świadczeniach zdrowotnych, świadczenie może usunąć z wykazu świadczeń gwarantowanych (lub dokonać zmiany jego poziomu lub sposobu finansowania lub warunków realizacji) wyłącznie minister zdrowia. Może tego dokonać z urzędu lub na wniosek.

Ustawa wskazuje, że wnioski w tych sprawach mogą składać:

1) konsultanci krajowi z dziedziny medycyny odpowiedniej dla danego świadczenia opieki zdrowotnej;

2) stowarzyszenia będące zgodnie z postanowieniami ich statutów z towarzystwami naukowymi o zasięgu krajowym – za pośrednictwem konsultantów krajowych;

3) prezes NFZ;

4) stowarzyszenia i fundacje, których celem statutowym jest ochrona praw pacjenta, za pośrednictwem konsultantów krajowych z dziedziny medycyny odpowiedniej dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.

We wnioskach zgodnie z art. 31e ust. 3 ustawy należy zamieścić takie dane i informacje jak: oznaczenie podmiotu, siedzibę podmiotu lub jego adres, wskazanie, czego wniosek dotyczy, uzasadnienie wskazujące wpływ danego świadczenia opieki zdrowotnej na stan zdrowia społeczeństwa lub skutki finansowe dla systemu ochrony zdrowia, datę sporządzenia wniosku, wykaz załączonych do wniosku dokumentów potwierdzających zasadność wniosku, podpis osoby upoważnionej do złożenia wniosku.

Minister zdrowia, w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku dokonuje jego oceny formalnej, pod względem spełnienia wymagań określonych powyżej.

Resort zderowia na stronach internetowych informuje, że "wejście w życie przedmiotowego rozporządzenia z dniem 31 sierpnia 2009 r. wynika z konieczności zachowania procedury uregulowania mechanizmu tworzenia katalogu świadczeń gwarantowanych, czyli tzw. koszyka świadczeń zdrowotnych i ma na celu zapewnienie prawidłowej oceny w przedmiocie usunięcia świadczenia opieki zdrowotnej z wykazu świadczeń gwarantowanych lub zmiany poziomu bądź sposobu finansowania świadczenia gwarantowanego, lub warunków jego realizacji. Ma to istotne znaczenie dla zapewnienia każdemu świadczeniobiorcy prawa do ochrony zdrowia oraz prawidłowego dostępu do opieki zdrowotnej finansowanej przez państwo."

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH