Na stronie MZ opublikowano komunikat o wyroku końcowym w sprawie David Minnotte i Robert Lewis przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, oddalającym wszystkie roszczenia inwestorów i zasądzającym na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej pełne koszty procesu w kwocie przekraczającej 1 200 000 dolarów.

Wyrok został wydany 16 maja 2014 r. przez Centrum Rozwiązywania Sporów Pomiędzy Inwestorem a Państwem (ICSID), na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzeczypospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, sporządzonego 21 marca 1990 r.

Powodowie byli udziałowcami w Laboratorium Frakcjonowania Osocza sp. z o. o. powołanym w latach 90. do budowy fabryki w Mielcu zajmującej się frakcjonowaniem osocza. Do zakończenia inwestycji nigdy jednak nie doszło.

Wyrok w sprawie Minnotte i Lewis przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej potwierdza przestrzeganie przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązań międzynarodowych i stwierdza, że działania jej organów (w tym Ministerstwa Zdrowia) były zgodne z prawem.

Rozstrzygnięcie ma charakter precedensowy, ze względu na całościowo zasądzone na rzecz RP koszty procesu (przeważnie w sporach arbitrażowych inwestor skarżący państwo nie ponosi wszystkich kosztów, są one rozdzielane pomiędzy stronami). Kwota ta w całości będzie stanowić dochód Skarbu Państwa.

Sprawa toczyła się od 16 lipca 2010 r. Resortem odpowiedzialnym za jej prowadzenie było Ministerstwo Zdrowia, a pełnomocnikiem procesowym w sprawie - Prokuratoria Generalna SP oraz Kancelaria K&L Gates (mec. Maciej Jamka oraz mec. Wojciech Sadowski). Wartość roszczenia wynosiła 105 mln dolarów.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH