Ministerstwo Zdrowia o sytuacji Polaków studiujących medycynę na Ukrainie

W przypadku zaistnienia sytuacji braku możliwości odbywania kształcenia w uczelniach medycznych na Ukrainie przez obywateli polskich, obowiązujące przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym umożliwiają ubieganie się o podjęcie studiów medycznych w Polsce - informuje wiceminister zdrowia, Aleksander Sopliński.

Jest to odpowiedź resortu zdrowia na pismo prezesa NRL Macieja Hamankiewicza w sprawie sytuacji Polaków studiujących medycynę na Ukrainie.

Jak przypomina MZ, zgodnie z art. 171 ust. 3 ww. ustawy student może przenieść się z innej uczelni, w tym także zagranicznej, za zgodą kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni przyjmującej, wyrażoną w drodze decyzji, jeżeli wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących w uczelni, którą opuszcza.

Ponadto zgodnie z art. 169 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy do odbywania studiów medycznych w polskiej uczelni może być dopuszczona osoba, która spełnia warunki rekrutacji ustalone przez uczelnię oraz posiada świadectwo dojrzałości.

Zgodnie z art. 4 ww. ustawy uczelnie są autonomiczne we wszystkich obszarach swojego działania na zasadach określonych w tej ustawie, co oznacza, iż w sprawach nieuregulowanych przepisami odrębnymi, uczelnie mają prawo do podejmowania uchwał dookreślających ich wewnętrzne procedury, np. procedurę przeniesienia studenta z innej uczelni medycznej, zasady rekrutacji, procedurę nostryfikacji stąd procedury te mogą być różne w każdej uczelni. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ww. procedura musi być zgodna z przepisami ww. ustawy.

Z powyższego wynika, że Minister Zdrowia nie uczestniczy w rekrutacji na studia medyczne obywateli polskich w Polsce lub w ewentualnej próbie ubiegania się o przeniesienie obywateli polskich kształcących się w uczelniach medycznych na Ukrainie do polskich uczelni medycznych.

Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych aktualna sytuacja na zachodniej Ukrainie jest stosunkowo stabilna. W ostatnim czasie nie odnotowano niepokojących informacji o zagrożeniach dla życia lub zdrowia obywateli RP przebywających w tym rejonie.

W ocenie Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych sprawą indywidualną każdego studenta jest podjęcie decyzji o jego dalszej edukacji na Ukrainie lub powrocie do kraju i podjęciu studiów w Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH