Nowa lista refundacyjna zacznie obowiązywać od 1 marca

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, zmiana na listach refundacyjnych powinna odbywać się mniej więcej raz na kwartał. Tymczasem ostatnia nowelizacja była w lipcu ub. r. Wiceminister Marek Twardowski twierdzi, że przy obowiązujących przepisach nie uda się tworzyć nowej listy co kwartał, góra 2-3 razy w roku.

Dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami Ministerstwa Zdrowia, Artur Fałek, wyjaśnia przyczyny opóźnień:

– Resort jest zobowiązany ustawowo do nowelizacji listy refundacyjnej cztery razy do roku i będziemy się starali to robić. Jednak tworzenie list zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli w postaci rozporządzeń ministra co trzy miesiące jest bardzo trudne. Jest to proces legislacyjny, który sam w sobie trwa prawie dwa miesiące. Nie mamy aż tylu pracowników, by równoległe prowadzić dwa procesy legislacyjne, które są na różnych etapach.

Chodzi o podejmowanie decyzji refundacyjnej i ustalanie poziomu ceny.

Minister zdrowia Ewa Kopacz, w czasie niedawnego spotkania dotyczącego onkologii, mówiąc o dostępie do nowych terapii, na które czekają pacjenci, stwierdziła, że obecna ekipa podjęła decyzje, których nie podejmowali poprzednicy, a dzięki którym zyskali chorzy. Chodzi m. in. o tworzenie programów chemioterapii i nowelizację listy refundacyjnej, na którą są wpisywane nowe, czekające na taką decyzję od lat, cząsteczki.

– Gdy nie nadążamy spełnić pewnych deklaracji, bo są niemożliwe technicznie do wykonania, spotykamy się z dezaprobatą – twierdzi Kopacz, mając żal do takich pochopnych ocen pracy ministerstwa. – Przesunięcie o miesiąc powoduje atak na resort, a nikt nie zwraca uwagi na fakt, że dzięki decyzjom ministerstwa pacjenci otrzymują dostęp do terapii, na którą czekali przez 20 lat.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH