Nowa lista refundacyjna zacznie obowiązywać od 1 marca

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, zmiana na listach refundacyjnych powinna odbywać się mniej więcej raz na kwartał. Tymczasem ostatnia nowelizacja była w lipcu ub. r. Wiceminister Marek Twardowski twierdzi, że przy obowiązujących przepisach nie uda się tworzyć nowej listy co kwartał, góra 2-3 razy w roku.

Dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami Ministerstwa Zdrowia, Artur Fałek, wyjaśnia przyczyny opóźnień:

– Resort jest zobowiązany ustawowo do nowelizacji listy refundacyjnej cztery razy do roku i będziemy się starali to robić. Jednak tworzenie list zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli w postaci rozporządzeń ministra co trzy miesiące jest bardzo trudne. Jest to proces legislacyjny, który sam w sobie trwa prawie dwa miesiące. Nie mamy aż tylu pracowników, by równoległe prowadzić dwa procesy legislacyjne, które są na różnych etapach.

Chodzi o podejmowanie decyzji refundacyjnej i ustalanie poziomu ceny.

Minister zdrowia Ewa Kopacz, w czasie niedawnego spotkania dotyczącego onkologii, mówiąc o dostępie do nowych terapii, na które czekają pacjenci, stwierdziła, że obecna ekipa podjęła decyzje, których nie podejmowali poprzednicy, a dzięki którym zyskali chorzy. Chodzi m. in. o tworzenie programów chemioterapii i nowelizację listy refundacyjnej, na którą są wpisywane nowe, czekające na taką decyzję od lat, cząsteczki.

– Gdy nie nadążamy spełnić pewnych deklaracji, bo są niemożliwe technicznie do wykonania, spotykamy się z dezaprobatą – twierdzi Kopacz, mając żal do takich pochopnych ocen pracy ministerstwa. – Przesunięcie o miesiąc powoduje atak na resort, a nikt nie zwraca uwagi na fakt, że dzięki decyzjom ministerstwa pacjenci otrzymują dostęp do terapii, na którą czekali przez 20 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH