Ministerstwo Zdrowia nie ma jeszcze oceny materiału po kontroli w Kajetanach Fot. Paweł Pawłowski PTWP

Na tym etapie nie można jeszcze stwierdzić jaka będzie ostateczna ocena materiału - przekazało portalowi rynekzdrowia.pl Ministerstwo Zdrowia, które zapytaliśmy o wyniki kontroli w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu. Z kolei Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego potwierdziła, że Instytut zawiadomił ją o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie jest teraz w prokuraturze.

Jak już pisaliśmy, z medialnych informacji miałoby wynikać, że ministerialna kontrola (za lata 2012-2014), która badała działalność kierowanego przez prof. Henryk Skarżyńskiego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, wykazała nieprawidłowości. Najpoważniejsze uwagi dotyczą naruszania prawa podczas przetargów.

Czytaj też: MZ skontrolowało Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu: poważne zarzuty

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu odpowiedział wydając w poniedziałek (15 grudnia) oświadczenie, w którym stwierdza, że Ministerstwo Zdrowia nie postawiło żadnych zarzutów Instytutowi.

Instytut kontra ministerstwo
Z oświadczenia IFPS wynika, że miało dojść do wycieku informacji z Ministerstwa Zdrowia na temat rutynowej kontroli, która nie została jeszcze formalnie zakończona (nie ma wystąpienia pokontrolnego). Materiałów z ministerialnej kontroli Instytut nie zna.

W związku z tym - jak to określa Instytut w oświadczeniu - "pojawiło się podejrzenie o popełnieniu przestępstwa". Dlatego Instytut zawiadomił Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego o „przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych poprzez ujawnienie tajemnicy". Miało do niego dojść w wyniku "karalnego wycieku materiałów kontroli z organu nadzoru, tj. z Ministerstwa Zdrowia".

Czytaj też:  Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu powiadomił ABW o przecieku do mediów

W przesłanym portalowi rynekzdrowia.pl oświadczeniu czytamy, że "niekompletne informacje z przebiegu kontroli przeprowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu, które znalazły się w posiadaniu mediów, wprowadzają w błąd opinię publiczną, rzutując na dobrym imieniu Instytutu".

Minister jeszcze analizuje
Oświadczenie IFPS przesłaliśmy Ministerstwu Zdrowia z prośbą o ustosunkowanie się do zarzutów.

W odpowiedzi MZ potwierdziło fakt przeprowadzenia kontroli między 18 sierpnia a 28 listopada. Jej przedmiotem było funkcjonowanie placówki w okresie od 1 stycznia 2012 r. do 31 lipca 2014 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH