Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić obowiązkowe okołooperacyjne karty kontrolne inisterstwo Zdrowia zrealizuje swoją zapowiedź i MZ wprowadzi obowiązkową okołooperacyjną kartę kontrolną w szpitalach zabiegowych, Fot. PTWP

Ministerstwo Zdrowia zrealizuje swoją zapowiedź i wprowadzi obowiązkową okołooperacyjną kartę kontrolną w szpitalach zabiegowych. We wtorek (30 czerwca) opublikowano projekt Rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2015 r.

Jak można sądzić, decyzję resortu o ujęciu w rozporządzeniu obowiązkowego wymogu prowadzenia okołooperacyjnych kart kontrolnych (OKK) na blokach operacyjnych przyspieszyła niedawna, kolejna już pomyłka podczas operacji usunięcia nerki. W maju br. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zamiast chorego narządu pacjentowi usunięto drugi - zdrowy.

Dotąd prowadzenie okołooperacyjnej karty kontrolnej jest jednym z wymogów standardów akredytacyjnych określonych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dn. 18 stycznia 2010 r. w sprawie standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania szpitali (Dz. Urz. MZ Nr 2, poz. 24).

Dotąd OKK tylko zalecana
Taką kartę prowadzą podmioty lecznicze, które posiadają certyfikat akredytacyjny Centrum Monitorownia Jakości w Ochronie Zdrowia w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania szpitali bądź ubiegają się o jego uzyskanie. Tych szpitali jest aktualnie mniej niż 200.

Okołooperacyjna karta kontrolna (OKK) była rekomendowana w oparciu o zalecenie Ministerstwa Zdrowia w 2011 roku, po pierwszej w ostatnich latach głośnej pomyłce polegającej na usunięciu pacjentowi zdrowej nerki w Centrum Onkologii w Warszawie. Jednocześnie ministerstwo zapowiadało, że będzie dążyło do wprowadzenia obowiązku wypełniania kart na oddziałach zabiegowych.

Jak wynikało z informacji przekazanej nam w maju br. przez Krzysztofa Bąka, rzecznika prasowego ministra zdrowia, niezwłocznie po uchwaleniu ustawy o zmianie Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw planowane było podjęcie prac nad nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

W projekcie rozporządzenia - już obowiązkowa
- Jedną z rozważanych zmian jest wprowadzenie kontrolnej karty okołooperacyjnej, jako obowiązkowego dokumentu na oddziałach zabiegowych we wszystkich podmiotach leczniczych - zapowiedział rzecznik.

I teraz Ministerstwo Zdrowia rzeczywiście realizuje tę zapowiedź.

OKK jest dokumentem, w którym odnotowane są fazy zabiegu. Lekarze m.in. potwierdzają tożsamość pacjenta, upewniają się, że niezmywalnym flamastrem zaznaczono miejsce nacięcia zgodnie z dokumentacją. Przed wykonaniem cięcia lekarz operujący m.in. raz jeszcze, zwracając się do zespołu, prosi o potwierdzenie miejsca operowanego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH