Minister sprawiedliwości przyjrzy się biegłym sądowym Minister chce wprowadzenia tzw. portali biegłych, w których znajdą się np. uwagi i zastrzeżenia do pracy poszczególnych biegłych. Fot. PTWP

Minister sprawiedliwości zapowiada projekt dotyczący biegłych sądowych. Wysłał zalecenia do prezesów sądów okręgowych w sprawie weryfikacji specjalistów.

Minister zobowiązał przewodniczących wydziałów i prezesów Sądów Rejonowych, by informowali sądy okręgowe o nierzetelnym wykonywaniu czynności przez biegłych - informuje Rzeczpospolita.

Minister chce weryfikowania aktualności list biegłych, wskazania na nich terminów, do których zostali ustanowieni, tytułów naukowych i wprowadzenia tzw. portali biegłych, w których znajdą się np. uwagi i zastrzeżenia do pracy poszczególnych biegłych.

Prezesi po zebraniu informacji o nieprawidłowościach, mają je przesłać do Ministerstwa Sprawiedliwości. Mają się także upominać o dodatkowe potwierdzenie kwalifikacji, żądać opinii od innych prezesów, jeśli kandydaci wcześniej byli ekspertami. 

Przypomnijmy, że Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał się do rządu o pilne zajęcie się projektem ustawy o biegłych sądowych. Dziś prawo nie reguluje jasno, jak mają oni pracować. W efekcie obywatele są krzywdzeni przewlekłością postępowań i błędami biegłych, a skarb państwa wypłaca za to ogromne odszkodowania - podnosił RPO.

Jak wyjaśniał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, termin realizacji projektu ustawy nie został jeszcze ustalony, ponieważ Instytut Wymiaru Sprawiedliwości opracowuje wyniki badań dotyczących oceny systemu funkcjonowania biegłych w postępowaniu cywilnym.

Wiceminister przyznał, że największe problemy związane z pozyskiwaniem wysoko kwalifikowanych specjalistów oraz terminowością realizowanych zadań występują właśnie w obszarze medycyny. 

Dodał, że w toku pracy nad ustawą uwzględnione zostaną również uwagi m.in. Najwyższej Izby Kontroli postulujące wprowadzenie szczegółowej regulacji w zakresie weryfikacji kandydatów oraz trybu eliminacji osób niekompetentnych.

Zdaniem min. Warchoła w obecnym stanie prawnym istnieją już mechanizmy, które umożliwiają weryfikację kandydatów na biegłych sądowych, jak i monitorowanie jakości ich pracy. Istnieje możliwość zasięgania przez prezesa sądu okręgowego informacji na temat kandydata w rozmaitych źródłach, zależnych od specjalności danej osoby.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH