Minister Tombarkiewicz: system ratownictwa medycznego powinien być "upubliczniony" MZ chce tworzyć system ratownictwa oparty na jednostkach publicznych, a nie prywatnych. Fot. PTWP/Piotr Waniorek

Państwowe Ratownictwo Medyczne powinno być służbą opartą na jednostkach publicznych, a nie prywatnych - powiedział PAP wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Potwierdził też, że wkrótce zorganizowana będzie konferencja uzgodnieniowa dot. rozporządzenia regulującego pracę ratowników medycznych na oddziałach szpitalnych.

Wiceminister powiedział, że głównym założeniem planowanej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym jest "upublicznienie" tego systemu, czyli "stworzenie służby opartej na jednostkach publicznych, a nie prywatnych".

Powiedział, że obecnie resort poprosił wszystkie zainteresowane strony o informacje o funkcjonowaniu systemu ratownictwa i o propozycje zmian. - Pomysły są różne, naszą rolą będzie takie ich opisanie, żeby ta ustawa była dostosowana do zmieniających się warunków. Stara ustawa funkcjonuje już 10 lat, wiele się w tym czasie zmieniło - powiedział Tombarkiewicz.

Dodał, że resort chce w ustawie zapisać m.in. regulacje dotyczące udzielania świadczeń medycznych przez pielęgniarki i ratowników medycznych.

Pytany, co jest obecnie największym problemem systemu ratownictwa medycznego, wskazał na trudności z obsadą lekarzy specjalistów. - Problemy z liczbą lekarzy powodują, że są duże kłopoty w obsadach dyżuru, zarówno w SOR-ach, jak i w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego - ocenił wiceminister.

Przypomniał też, że obecnie zmienia się system kształcenia ratowników medycznych. - Nabór, który będzie jesienią, już pokazuje jasną ścieżkę dla ratowników, czyli: trzyletnie studia, w tym półroczna praktyka zawodowa i egzamin państwowy - powiedział.

Dodał, że nową ustawą objęta zostanie również ta grupa ratowników, którzy kształcili się w ciągu ostatnich 20 lat. - Na pewno będziemy chcieli to jakoś opisać, być może kategoriami w zależności od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia - mówił.

Zgodnie z ostatnią nowelą ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym,  Zakończyły się także konsultacje publiczne projektu rozporządzenia określającego zakres świadczeń zdrowotnych, jakich ratownicy medyczni będą mogli udzielać w systemie ochrony zdrowia i poza nim. Z propozycjami resortu nie zgadza się m.in. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, która oceniała, że ratownicy nie są przygotowani do pracy na oddziałach szpitalnych.

- Pojawiło się histeryczne podejście, że próbuje się zastępować pielęgniarki. Absolutnie nie było takiego zamysłu - skomentował Tombarkiewicz. Podkreślił, że resort musi reagować na problemy w obsadach dyżurowych, by zapewnić pacjentom bezpieczeństwo.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH