Nowelizacja rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów została podpisana przez minister zdrowia Ewę Kopacz. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom resortu, rozporządzenie nie wprowadza jeszcze zasadniczych zmian w odbywaniu specjalizacji.

Nowela przewiduje m.in., że test do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii opracowuje i ustala konsultant krajowy w tej dziedzinie (dotychczas zajmowało się tym Centrum Egzaminów Medycznych w porozumieniu z konsultantem krajowym).
Ponadto, egzamin z urologii, a także anestezjologii i intensywnej terapii odbywa się będzie w terminach ustalonych przez właściwego konsultanta krajowego w porozumieniu z dyrektorem CEM.

Znowelizowane rozporządzenie na stronie:
http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=q491&ms=383&ml=pl&mi=383&mx=0&mt=&my=596&ma=011395

Przypomnijmy, że jednym z problemów, nadal czekających na rozwiązanie, jest ułatwienie mniejszym szpitalom otrzymania akredytacji umożliwiających prowadzenie specjalizacji.

– To po części załatwiłoby problem dostępności do specjalizacji – mówił portalowi rynekzdrowia.pl Cezary Szary ze Stowarzyszenia "Młody Lekarz". - Nie wszyscy mogą robić ją w Warszawie czy Krakowie. Część osób wolałaby odbyć specjalizację w mniejszych szpitalach.

Tym bardziej, że często lekarze na specjalizacji w dużych ośrodkach zarabiają marnie, ale godzą się na to ze względu na lepsze warunki specjalizacji. Na prowincji warunki finansowe mogą być lepsze.

Dużym utrudnieniem jest również bardzo późne ogłaszanie liczby specjalizacji w danym postępowaniu przez resort zdrowia. – Prawie do końca nie wiemy, jakie będą specjalizacje w najbliższej sesji – zaznacza Grzegorz Napiórkowski, prezes Stowarzyszenia "Młody Lekarz". - Nie mamy żadnego rozeznania, a to utrudnia planowanie. Postulowaliśmy, by ministerstwo rok wcześniej podawało przybliżoną planowaną strategię.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH