Minister Gowin zapowiada możliwość przymusowego leczenia zabójców-pedofilów po odbyciu kary

Sądy będą miały możliwość kierowania na przymusowe leczenie w warunkach izolacji zabójców-pedofilów, po odbyciu przez nich kary - zapowiada minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

W środę (14 listopada) minister po raz kolejny przedstawił projekt umożliwiający terapię najgroźniejszych zabójców po odbyciu przez nich kary - aż ustaną wątpliwości, czy te osoby nie powrócą do zabijania.

We wrześniu 2012 r. rząd przyjął projekt założeń zmian prawa zmierzających do wprowadzenia możliwości monitorowania i leczenia niezresocjalizowanych zabójców, którzy zakończą odbywanie kary. Za kilkanaście miesięcy więzienia zacznie opuszczać około stu zbrodniarzy, w tym seryjnych zabójców dzieci, skazanych w PRL na karę śmierci, którym następnie wyroki zamieniono na 25 lat.

Gowin powiedział w środę, że nie byłaby to kolejna forma kary za popełnioną zbrodnię, "tylko sposób zapobiegania popełnieniu kolejnych" w formie leczenia w zamkniętych zakładach psychiatrycznych. Dodał, że niektórzy z tych sprawców zapowiadają, że nadal będą zabijać.

- Chcę uspokoić rodziców małych dzieci; polskie państwo nie będzie w tej sytuacji bezczynne - oświadczył minister.

Ponadto można byłoby podawać do publicznej wiadomości wizerunek i dane osoby skazanej za taki czyn.

W Kodeksie karnym ma się również znaleźć nowy typ przestępstw - chodzi o sytuację doprowadzania dzieci do udziału w czynnościach seksualnych, które mają być oglądane przez inne osoby. Karani mają być nie tylko ci, którzy zmuszają dzieci do takich czynności, ale też oglądający oraz czerpiący z tego zyski.

Ma być też podwyższona z 15 do 18 lat granica wieku, do której małoletni są chronieni przed przestępstwami pornografii dziecięcej oraz rozszerzony katalog przestępstw popełnianych na tle seksualnym, objętych ściganiem z urzędu - bez wniosku pokrzywdzonego lub jego opiekuna. Przesłuchania dzieci-ofiar takich przestępstw mają być jak najrzadsze. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH