Medycyna sądowa: genetycy o potrzebie regulacji dot. identyfikacji zmarłych

O konieczności wprowadzenia uregulowań prawnych dot. badań genetycznych przy identyfikacji zwłok i szczątków ludzkich dyskutowali w Szczecinie genetycy sądowi z Polski i zagranicy.

Genetycy podczas spotkania w piątek (23 listopada) w Szczecinie poruszyli też kwestię konieczności wprowadzenia akredytacji na kryminalistyczne badania laboratoryjne DNA, do czego obligują przepisy unijne.

Jak powiedział dr Jarosław Piątek, kierownik pracowni hemogenetyki Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, nie ma w Polsce ustawy o sądowych badaniach genetycznych ani szczegółowych przepisów regulujących przebieg identyfikacji szczątków.

Dr Piątek, jako współorganizator seminarium genetyków sądowych dotyczącego identyfikacji zmarłych na podstawie badań genetycznych, jest zdania, że "istnieje w Polsce kolosalna potrzeba stworzenia prawnych regulacji w tej materii".

- Naszym zdaniem badania genetyczne czyli DNA powinny być wykonywane obligatoryjnie, jesteśmy bowiem świadkami wielu pomyłek. Widzimy też, po dwóch dużych katastrofach lotniczych - Casy w Mirosławcu i rządowego samolotu w Smoleńsku - że nie ma jednolitej, obowiązującej procedury identyfikacji szczątków ludzkich - powiedział.

Zespół specjalistów ze szczecińskiego Zakładu Medycyny Sądowej, do którego należy dr Piątek, wypracował procedury działania na podstawie tych stosowanych przez Interpol.

- Dostosowaliśmy je jednak do realiów panujących w Polsce. Dzięki tym procedurom udało nam się potwierdzić i zidentyfikować wszystkie ofiary katastrofy Casy (...). Badaliśmy wszystkie części ciała morfologicznie rozpoznawalne. I te części ciała, które posiadały tożsamy profil składaliśmy jak puzzle w jedną część do jednej trumny - powiedział.

Dodał, że badania muszą trwać, dopóki nie ma pewności identyfikacji. Wskazał, że oprócz pierwszego badania i potwierdzenia tożsamości, szczecińscy specjaliści wykonują drugą, równoległą linię badań, aby w "200 proc." potwierdzić tożsamość.

Dr Piątek powiedział, że według przyjętej przez szczeciński zespół procedury, szczątki obywateli Polski przywiezione z zagranicy są badane ponownie pod kątem identyfikacji, przeprowadzane są kolejne sekcje zwłok. - Dopiero wszystkie szczątki sprofilowane i skompletowane w jedną całość możemy złożyć do trumny i pochować - podkreślił.

Jak zaznaczył ekspert, konieczność wykonywania badań DNA potwierdzają np. przypadki, gdy mimo dobrego zachowania ciała, rodzina go nie rozpoznaje, ponieważ następuje tzw. mechanizm wyparcia. Dokonujemy także analizy DNA, w przypadku gdy bliscy rozpoznają zwłoki - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH