Jesteś lekarzem? Musisz liczyć się z tym, że na zawodowej drodze spotkasz nie tylko zadowolonych pacjentów. Kodeks cywilny czy karny nie są obowiązkową lekturą medycznych profesjonalistów, ale warto pamiętać, że te obie opasłe księgi prawnicze zawierają setki paragrafów, które mają zastosowanie w przypadku zakażeń lub błędów w sztuce medycznej.

Istnieje również Kodeks Etyki Lekarskiej określający normy etyczne zawodu lekarza i lekarza dentysty.
Nie ma jednego, odrębnego rejestru dla wszystkich spraw z powództwa cywilnego o odszkodowanie czy zadośćuczynienie wytaczanych przeciwko szpitalom lub lekarzom z powodu popełnionych błędów. Zainteresowanym taką statystyką pozostaje żmudne przeglądanie akt. Podczas ubiegłorocznej konferencji Rynku Zdrowia poświęconej zakażeniom szpitalnym sędzia Anna Dalkowska z I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Gdyni mówiła o liczbie 49 procesów o odszkodowanie za błędy medyczne, jakie w 2006 roku toczyły się w I instancji przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Sądy okręgowe rozpatrują sprawy, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 75 tysięcy złotych.

Wina i kara

Jak wynika z informacji uzyskanych przez nas u rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Katowicach, sędziego Krzysztofa Zawały, przed tym z kolei sądem, w 2007 roku, w I instancji prowadzone były 42 procesy odszkodowawcze przeciwko jednostkom ochrony zdrowia. - Oceniam, że 90% z nich dotyczyło cywilnych roszczeń pacjentów, a to stąd, że wśród tych spraw mogą być i takie, które odnoszą się do odszkodowań niezwiązanych z działalnością medyczną - zaznacza sędzia.
W procesach odszkodowawczych odpowiedzialność lekarza jest ograniczona.
Odpowiada zwykle szpital, a lekarz bezpośrednio wówczas, gdy w grę wchodzi wina umyślna. W zakresie odpowiedzialności karnej ma zastosowanie paragraf przewidujący karę do 12 lat pozbawienia wolności za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie przyznawane w procesach cywilnych jest natomiast rekompensatą za poniesione koszty leczenia czy utratę dochodów; zadośćuczynienie dotyczy strat moralnych i cierpień wynikających z uszczerbku na zdrowiu.
Pacjent może dochodzić swoich praw również przed sądem lekarskim. Udowodnienie winy lekarzowi przed sądem korporacyjnym ułatwia potem pacjentowi dochodzenie roszczeń przed sądem powszechnym. Postępowanie wyjaśniające rozpoczyna się po wniesieniu skargi do rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH