
- Program szwedzkiej telewizji SVT jest poważnym oskarżeniem, postrzegam to jako atak na polską służbę zdrowia - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jörgen Petersen, prezes Medica Travel. Komentuje w ten sposób emisję programu wskazującego na nieprawidłowości podczas operacji szwedzkiej pacjentki w Polsce. To już kolejny taki przypadek, o którym materiał wyemitowała ta sama telewizja.
Szwedzka telewizja SVT podała, że Kicki Nilsen postanowiła poddać się operacji laparoskopowej zmniejszającej żołądek w jednym ze szpitali w Warszawie. Umożliwiła jej to firma pośrednicząca Medica Travel, należąca do Jörgen Petersena.
Z relacji SVT wynika, że na miejscu pacjentka dowiedziała się, że będzie to tradycyjna operacja. Po zabiegu doszło do komplikacji, o czym początkowo nie poinformowano rodziny.
Według SVT pacjentka przez 17 dni była podłączona do respiratora. Dopiero po miesiącu mogła wrócić do domu. Teraz w Szwecji czekają ją kolejne operacje. Rodzina pacjentki twierdzi, że w Polsce nie otrzymała ona odpowiedniej pomocy, a pośredniczący w wyjeździe na leczenie Jörgen Petersen z firmy Medica Travel był nieosiągalny.
Halo! Czy pan Petersen?
Portalowi rynekzdrowia.pl bez większego trudu udało się to, co nie powiodło się telewizji szwedzkiej. Dzwoniąc do Gdańska skontaktowaliśmy się z oddziałem firmy, która zorganizowała medyczny wyjazd pani Nielsen do Polski. Telefon odebrał Jörgen Petersen.
Uzyskaliśmy też dokładną informację w jakiej lecznicy była wykonywana operacja szwedzkiej pacjentki. Jak poinformowano nas w sekretariacie tej placówki, mieszczącej się na warszawskim Targówku, jej właściciel jest obecnie na urlopie i będzie dostępny dopiero w poniedziałek (7 marca). Według sekretariatu lecznicy nikt inny nie jest uprawniony do udzielania informacji prasie.
Jörgen Petersen w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl twierdzi, że w programie szwedzkiej telewizji SVT podano szereg nieprawdziwych informacji. Według niego znalazło się tam ponad 30 przekłamań faktów.
Co 100 pacjent niezadowolony
– Zostały one zgłoszone do odpowiednich szwedzkich organów zajmujących się kontrolą programów telewizyjnych. Szwedzka komisja telewizyjna aktualnie zajmuje się tą sprawą – mówi nam Petersen. Jak podkreśla kontaktował się z telewizją w sprawie sprostowania przekłamań, jednak nie uzyskał odpowiedzi.
Petersen przypomina, że w Szwecji przez ostatnie 5 lat było ponad 30 przypadków śmierci pacjentów po nieudanych operacjach takiego samego rodzaju, jaką przechodziła w Polsce Kicki Nilsen. Dodaje, że komplikacje są statystycznie nieuniknione. Oczywiście za każdym razem kiedy się wydarzą stoi za nimi ludzka tragedia.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 16:00 Zielona Góra: PGE sfinansuje zakup karetki dla wcześniaków
- 15:29 Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją: choruje na nią 14 proc. mieszkańców Ziemi
- 14:58 Białystok: szpital kliniczny wznowi przyjęcia pacjentek do porodu
- 14:44 Pomorski OW NFZ: prawie 4,9 mld zł na świadczenia w 2018 r.
- 14:30 Proszowice: 25 lutego rada powiatu zdecyduje o przyszłości ginekologii
- 14:14 Brak kadrowe wśród pielęgniarek to również problem szkół
- 13:58 Toruń: drony będą m.in. transportować krew
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Będą zmiany dotyczące SOR-ów i izb przyjęć. Posłowie pytają, resort tłumaczy
- 3 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 4 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 5 Starzeją się lekarze i pielęgniarki. Następców ze świecą szukać
- 6 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 7 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych