Mazowsze: pobierali opłaty za świadczenia gwarantowane - NFZ rozwiązał umowę

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ rozwiązał umowę z Sensor Cliniq Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k. w zakresie okulistyka - hospitalizacja planowa. Jak poinformował w poniedziałek (23 września) Fundusz, przyczyną było pobieranie opłat za świadczenia gwarantowane.

NFZ ustalił, że w 1547 przypadkach pacjenci potwierdzili, iż w 2012 r. mieli wykonany w Sensor Cliniq zabieg operacyjny zaćmy, za co zapłacili łącznie ponad 1,6 mln zł.

Powodem, dla którego Fundusz zainteresował się działalnością Sensor Cliniq Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k. była skarga, z której wynikało, że pacjentka częściowo sfinansowała świadczenie gwarantowane. W związku z tym Mazowiecki OW NFZ na przełomie marca i kwietnia br. przeprowadził u świadczeniodawcy kontrolę doraźną w zakresie okulistyka - hospitalizacja planowa. Jej wyniki potwierdziły informacje zawarte w skardze.

Dało to podstawę do zwrócenia się do pacjentów, którzy mieli w 2012 r. zabieg operacyjny zaćmy we wspomnianej placówce, z prośbą o informację na temat udzielonych im świadczeń. Wysłano do nich 3336 ankiet.

Ich analiza wskazała, że w 1547 przypadkach nastąpiła dopłata do świadczenia gwarantowanego polegająca na sfinansowaniu soczewki. Chociaż przedstawione przez pacjentów rachunki wskazują, że opłata została wniesiona za badanie diagnostyczne lub ”usługę medyczną”, to według oświadczeń pacjentów zawartych w 1081 ankietach była to w istocie zapłata za soczewkę. Zdaniem Funduszu, jest to dowód, że opłaty nie były wnoszone za usługi dodatkowe, ale za świadczenia gwarantowane będące przedmiotem umowy z NFZ.

To nie pierwszy przypadek zerwania przez Mazowiecki OW NFZ umowy z powodu tzw. podwójnego finansowania. W kwietniu 2013 r. Fundusz na Mazowszu rozwiązał umowę z Centrum Ortopedycznym Technik Mini Inwazyjnych Szpital ”OSTEON” im. prof. Jerzego Jasielskiego w Legionowie. Podstawą prawną decyzji był § 36 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia MZ w sprawie ogólnych warunków umów, zgodnie z którym dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu ma prawo rozwiązać umowę w przypadku wielokrotnego przedstawiania przez świadczeniodawcę nieprawdziwych lub niezgodnych ze stanem faktycznym informacji, będących dla płatnika podstawą ustalenia kwoty należności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH