Mazowsze: komisja wydała trzy orzeczenia ws. odszkodowań dla pacjentów

Mazowiecka komisja wojewódzka orzekająca o zdarzeniach medycznych wydała trzy orzeczenia. W żadnym z przypadków nie uznała wniosku pacjenta.

Wojewódzkie komisje orzekające o zdarzeniach medycznych zostały powołane pod koniec ubiegłego roku, zgodnie z przepisami ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Mają one ustalać, czy uszczerbek na zdrowiu chorego lub jego śmierć miała związek z działaniami niezgodnymi z aktualną wiedzą medyczną.

Do komisji w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie od stycznia wpłynęło 17 wniosków, z czego 5 zwrócono wnioskodawcom z powodu braków formalnych.

Wnioski dotyczyły: śmierci (1 wniosek), uszkodzenia ciała (5), rozstroju zdrowia (4), uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia (4), zakażenia, uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia (3). Komisja rozpatrzyła trzy wnioski - we wszystkich wydała orzeczenia o braku zdarzenia medycznego. Do rozpatrzenia pozostało jej 9 wniosków.

Działanie komisji ma skrócić czas oczekiwania na odszkodowanie do kilku miesięcy - przed sądami takie sprawy trwają znacznie dłużej. Komisje orzekają o wysokości odszkodowania. Kwota ma być uzgadniana między wnioskodawcą a ubezpieczycielem szpitala.

Jeżeli doszło do zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, odszkodowanie może wynieść do 100 tys. zł, a w przypadku śmierci pacjenta jego spadkobiercy mogą otrzymać do 300 tys. zł. Zgodnie z przepisami komisja może zajmować się jedynie przypadkami, do których doszło po 1 stycznia 2012 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH