Mazowieckie: w urzędach tłumacz języka migowego dla niesłyszących

Niesłyszący interesanci Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i jego delegatur mogą już korzystać z pomocy tłumacza języka migowego, konieczne jest tylko wypełnienie formularza na stronie internetowej - poinformowała we wtorek (3 kwietnia) rzeczniczka urzędu Ivetta Biały.

W niedzielę (1 kwietnia) w życie weszła ustawa o języku migowym, która zobowiązuje organy administracji publicznej do zapewnienia niesłyszącym pomocy tłumacza języka migowego. Osoby potrzebujące powinny zgłosić chęć skorzystania z takiej pomocy co najmniej trzy dni robocze wcześniej.

Rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego informuje, że formularz dla osób niesłyszących znajduje się na stronie internetowej www.mazowieckie.pl w zakładce "pomoc". Jak wyjaśniła, należy w nim podać swoje dane osobowe i adresowe, wskazać sprawę do załatwienia, a także - przynajmniej na trzy dni robocze przed spotkaniem - określić jego termin.

Tłumacze - z których bezpłatnej pomocy można korzystać - znają polski język migowy, system językowo-migowy oraz sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych. - Zgłoszenie zostanie przekazane do pracownika urzędu, który skontaktuje się za pomocą wybranego sposobu komunikacji: sms-em, mms-em, mailem, bądź faksem w celu potwierdzenia miejsca i terminu spotkania - powiedziała Ivetta Biały.

Zgodnie z nową ustawą utworzony ma zostać także rejestr tłumaczy języka migowego prowadzony przez wojewodów w formie elektronicznej. Na razie nie ma jeszcze gotowych rozporządzeń m.in. w sprawie prowadzenia rejestru. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że prace nad rozporządzeniami są na ukończeniu.

- Ich brak nie wstrzymuje funkcjonowania ustawy, mam zresztą nadzieję, że pod koniec kwietnia rozporządzenia wejdą w życie - mówił w zeszłym tygodniu wiceminister Jarosław Duda, który jest pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych. Resort poinformował, że projekt rozporządzenia dotyczącego rejestru tłumaczy został już skierowany do uzgodnień.

Ivetta Biały podkreśliła, że witryna urzędu wojewódzkiego wyposażona jest także w inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych - wersję dla słabowidzących oraz mechanizm zmiennej wielkości czcionki. Niewidomi mogą korzystać z portalu dzięki udźwiękowieniu strony, a nawigacja na stronie może odbywać się za pomocą klawiatury, co jest ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH