Mazowieckie: radni SLD żądają odwołania dyrektora szpitala w Radomiu

Odwołania dyrektora szpitala psychiatrycznego w Radomiu, gdzie miało dojść do zgwałcenia 9-latka, domagają się od marszałka województwa mazowieckiego radni sejmiku z klubu SLD. W piątek (11 maja) złożyli w tej sprawie wniosek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Radni żądają odwołania szefa radomskiej lecznicy, powołując się na opisaną przez media "bulwersującą sytuację w szpitalu, przejawiającą się łamaniem praw pacjenta i innymi rażącymi zaniedbaniami". "Jako radni samorządu województwa mazowieckiego nie możemy tolerować narażania zdrowia i poniżania pacjentów wymagających szczególnej opieki" - napisali w piśmie politycy SLD.

Według wiceprzewodniczącej sejmiku województwa mazowieckiego Katarzyny Piekarskiej (SLD), dyrektor szpitala powinien podać się do dymisji. - Osoba, która zarządza szpitalem, bierze na siebie odpowiedzialność za to, jak funkcjonuje placówka - przekonuje Piekarska.

Radni SLD obawiają się, że podobna sytuacja jak w radomskim szpitalu może zaistnieć także w innych placówkach medycznych na Mazowszu. Dlatego jak - zaznaczyła Piekarska - wnioskują o przeprowadzenie przez Rzecznika Praw Pacjenta kontroli we wszystkich lecznicach podległych zarządowi województwa mazowieckiego.

Rzeczniczka UMWM Marta Milewska powiedziała w piątek (11 maja) PAP, że zarząd województwa wstrzymał się z wyciąganiem konsekwencji do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego.

Odwołania w trybie dyscyplinarnym dyrektora szpitala w Radomiu Włodzimierza Guzowskiego domaga się też pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Guzowski poinformował natomiast PAP, że nie złoży dymisji, ponieważ nie czuje się winny. - Bardzo boleję nad tym, co się wydarzyło. Będę konsekwentnie dążył do wyjaśnienia całego zdarzenia - zaznaczył. Dodał, że wobec pracowników oddziału będą wyciągnięte konsekwencje, jeśli "bezspornie zostanie potwierdzone, że są winni jakichś zaniedbań".

SLD uważa, że w obecnej sytuacji rząd powinien przedstawić w Sejmie informację dotyczącą warunków leczenia i opieki nad dziećmi w szpitalach psychiatrycznych. Jak poinformował rzecznik Sojuszu Dariusz Joński, klub SLD zwrócił się w tej sprawie do marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

Sprawą zajmuje się też wydział rodzinny i nieletnich Sądu Rejonowego w Jędrzejowie (Świętokrzyskie), ponieważ w okolicy mieszkają opiekunowie 15-latka. Sąd będzie także badał, czy 15-latek mógł dopuścić się napaści seksualnej na innego pacjenta szpitala, 14-letniego chłopca.

15-latek był już wcześniej sądzony przez jędrzejowski sąd w innych sprawach. Na podstawie wcześniejszych orzeczeń został skierowany do młodzieżowego ośrodka wychowawczego o zaostrzonym rygorze - tam też trafił po zakończeniu leczenia w radomskim szpitalu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH