Łódzkie szpitale pobierają opłaty od matek karmiących dzieci do szóstego miesiąca życia, chociaż koszt ich pobytu jest refundowany przez NFZ.

W szpitalu wojewódzkim w Piotrkowie matki niekarmiące płacą 15 zł za dobę, karmiące - 8 zł. Niby niedużo, ale jeśli matka przebywa z dzieckiem np. dwa tygodnie, to nie zawsze może pozwolić sobie na wydatek ponad 112 zł. Może nie płacić, ale wtedy spędza noce na fotelu. Jeśli go rozłoży, musi już zapłacić.

Opłaty pobiera też Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, bez względu, czy matka karmi, czy nie. Przez pierwsze cztery dni w izolatce - 25 zł za dobę, za dostawione łóżko -15 zł, za kolejne dni odpowiednio - 15 zł i 10 zł. Powyżej dwóch tygodni opłaty spadają do 10 zł i 5 zł. Szpital nie zapewnia jednak matce wyżywienia. - Jeśli matka jest w szczególnie trudnej sytuacji, może poprosić ordynatora lub dyrektora o indywidualne rozpatrzenie sprawy . W Szpitalu Chorób Płuc dla Dzieci w Łodzi za dobę matki płacą 15 złotych, ale tak nie leczy się dzieci poniżej szóstego miesiąca życia.

Zgodnie z prawem, matka ma prawo do opieki nad chorym malcem w szpitalu, tak jak ma prawo do płatnych przerw w pracy na karmienie dziecka. Tego nikt nie kwestionuje, a jednak w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze składek ubezpieczonych, i w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej nie ma mowy o refundowaniu opłat za pobyt rodzica w szpitalu przy chorym dziecku.

Mało tego, o wysokości pobieranych opłat decydują dyrektorzy szpitali. W 2007 r. interweniował w tej sprawie rzecznik praw obywatelskich. Zgodnie z aktualną ustawą o zakładach opieki zdrowotnej, pacjent ma prawo do dodatkowej opieki sprawowanej przez bliską osobę, ale koszty realizacji tego prawa nie mogą obciążać szpitali. W przygotowywanej rok temu przez resort zdrowia noweli ustawy o ZOZ-ach miał być zapis, który regulowałby kwestie opłat za pobyt rodziców z dzieckiem w szpitalu, ale na projekcie się skończyło.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH