Brak jest nadal konkretnej, ostatecznej decyzji, czy idziemy w kierunku przekształceń proponowanych przez rząd

- Prosiłem panią minister, byśmy mieli wreszcie szansę poznać ostateczne stanowisko. Marszałek zapewnia, że ze strony zarządów województw czy szpitali na terenie Mazowsza, nie ma problemu z przekształcaniem placówek w formę spółek.

- Najgorszą sytuacją dla dyrektorów czy departamentów zdrowia urzędów marszałkowskich, jest niepewność prawna. My do zmian jesteśmy przygotowani, ale chcemy konkretów.

Roszkiewicz przypomina wcześniejsze praktyki rządzących. W 2004 roku szpitale były o krok od wprowadzenia spółek użyteczności publicznej (SUP). Ostatecznie tych przekształceń nie było. Rok 2005 upłynął pod hasłem restrukturyzacji. Potem trwały przygotowania do utworzenia sieci szpitali, która też nie powstała.

Źle by się stało, gdyby sytuacja miała się powtórzyć, a ustawa przyjęła formę bubla, jak w przypadku ustawy o ZOZ-ach.
- Ustawa o ZOZ-ach była przeżytkiem już w momencie powstawania. Wszystkie późniejsze modyfikacje były wyłącznie pudrowaniem nieboszczyka. Szpital nie był ani spółką, ani przedsiębiorstwem i nie wiadomo było, na jakich prawach ma fukcjonować - mówi Roszkiewicz.

Na spotkaniu poruszono także sprawę jednorodnych grup pacjentów.
- Zasygnalizowaliśmy problemy z jgp – mówi marszałek, wskazując nia kilka nie do końca spójnych elementów systemu. - Prosiłem o możliwość zwiększenia czy rozbudowy systemu informatycznego.

Obecnie szpitale kupują programy na rynku, bo NFZ nie udostępnia im jednolitego oprogramowania. Zdarza się, że programy nie współpracują ze sobą. Dochodzi do sytuacji, gdy szpital raportuje dane, które w Funduszu nie są widoczne. Dyrektorzy zauważają także problemy z gruperami.

Są już także pierwsze wnioski z analiz kosztów poszczególnych procedur. Okazuje się, że na Mazowszu szpitalne budżety ostro w dół ciągną: interna z nefrologią, dermatologia dziecięca, neurologia, oddziały intensywnej terapii, ortopedia, okulistyka, urologia.

- To wymaga dopracowania i będzie się zmieniać się w czasie – podsumował marszałek Roszkiewicz. Potwierdził, że średnio co miesiąc będą odbywać się  spotkania minister zdrowia z grupą marszałków, przedstawiających problemy także z innych województw.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH