Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz poprosił prezydenta Lecha Kaczyńskiego o wyjaśnienie pojęć użytych we wniosku dotyczącym przeprowadzenia referendum w sprawie kierunku reformy służby zdrowia.

We wniosku, który prezydent przesłał do Senatu w ubiegłym tygodniu, znajduje się pytanie: „Czy wyraża Pani/Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?“

W liście przesłanym do prezydenta marszałek Senatu poprosił o wyjaśnienie pojęć: komercjalizacja, prywatyzacja, placówka służby zdrowia i szpital.

- Chciałbym wiedzieć, co prezydent rozumie pod pojęciem komercjalizacja i prywatyzacja. Czy to, co jest zawarte w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, czy coś innego - mówił Borusewicz na briefingu prasowym, wyjaśniając powody zwrócenia się do prezydenta.

W jego ocenie, wniosek prezydenta jest nieprecyzyjny, gdyż jedna część pytania dotyczy komercjalizacji całej służby zdrowia, a druga ograniczona jest tylko do prywatyzacji szpitali.

- Jeżeli ktoś odpowie „tak“ na to pytanie, czy to oznacza, że zamiarem pana prezydenta jest cofnięcie komercjalizacji i prywatyzacji podstawowej opieki zdrowotnej, czyli przychodni i gabinetów stomatologicznych? Ta sprawa nie jest jasna i w związku z tym zwróciłem się do pana prezydenta o dodatkowe wyjaśnienia - powiedział marszałek Senatu.

Zaznaczył, że w tak ważnej sprawie jak reforma służby zdrowia pytanie w referendum musi być precyzyjne, aby także Senat, który będzie nad tym wnioskiem obradował, wiedział dokładnie, nad czym pracuje.

Borusewicz poinformował, że zwrócenie się do prezydenta o dodatkowe wyjaśnienia nie przesuwa terminu rozpatrzenia sprawy referendum przez Senat.

- Ta sprawa będzie rozpatrzona na we wtorek za tydzień na najbliższym posiedzeniu Senatu - powiedział marszałek Senatu.

Według ustawy o referendum ogólnokrajowym prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu tego postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Według Lecha Kaczyńskiego referendum dotyczące kierunku reformy ochrony zdrowia powinno się odbyć w dniach 10-11 stycznia 2009 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH