Marszałek Kuchciński o zaostrzeniu prawa aborcyjnego: to dobra propozycja Marszałek Kuchciński o zaostrzeniu prawa aborcyjnego: to dobra propozycja. Fot. Sejm/Krzysztof Białoskórski

Projekt ustawy zaostrzający prawo aborcyjne, który zwiększa ochronę życia, to dobra propozycja; Sejm powinien poważnie się nad nim pochylić - uważa marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Kuchciński przypomniał w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego", że podczas pierwszego, styczniowego posiedzenia Sejmu (9 i 10 stycznia) posłowie zajmą się projektem liberalizującym prawo aborcyjne. Projekt, pod którym podpisało się 400 tys. osób, zakłada m.in. prawo do przerywania ciąży do końca 12. tygodnia i przywrócenie tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty.

Marszałek dodał, że również w styczniu zaproponuje prace nad projektem zaostrzającym prawo aborcyjne przygotowany przez komitet #ZatrzymajAborcję.

- Uważam, że projekt zwiększający ochronę życia to dobra propozycja - ocenił Kuchciński.

Jak dodał, Sejm powinien "poważnie" się nad nim pochylić.

Marszałek pytany, czy kolejne "czarne marsze" nie wystraszą posłów PiS, jak to miało miejsce w 2016 r. odparł: - W tamtym okresie nałożyło się na siebie kilka spraw. Był to początek debaty o zmianach w sądownictwie, pojawiły się ustawy odbierające przywileje emerytalne byłym funkcjonariuszom bezpieki. Uznaliśmy, że w Sejmie jest za dużo spraw trudnych. Należało więc to rozłożyć w czasie - zauważył Kuchciński.

Jak ocenił, teraz jest bardziej odpowiedni czas na procedowanie tego projektu, który - według niego - jest "lepiej" przygotowany.

We wrześniu 2016 r. Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt "Ratujmy kobiety" - liberalizujący przepisy aborcyjne, a skierował do dalszych prac projekt komitetu "Stop aborcji" - zaostrzający prawo. Wywołało to burzliwe reakcje, m.in. tzw. czarny protest na ulicach miast, w sprzeciwie wobec proponowanych zmian. Ostatecznie Sejm definitywnie odrzucił projekt.

Przygotowany przez komitet "Ratujmy Kobiety 2017" projekt obejmuje m.in. legalne przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, darmową i łatwo dostępną antykoncepcję oraz przywrócenie tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Reguluje również stosowanie klauzuli sumienia przez ginekologów.

Na rozpatrzenie czeka też obywatelski projekt zaostrzającym prawo aborcyjne przygotowany przez komitet #ZatrzymajAborcję. Nie ma jeszcze informacji o umieszczeniu go w porządku obrad Sejmu. Pod tą propozycją podpisało się ponad 830 tys. obywateli. Autorzy proponowanych zmian chcą zniesienia tzw. przesłanki eugenicznej, czyli możliwości legalnego przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH