Chodzi o ustawy: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o konsultantach medycznych oraz o akredytacji w ochronie zdrowia - były one częścią pakietu sześciu projektów zdrowotnych autorstwa PO.


W listopadzie podpisał je prezydent Lech Kaczyński, ale jednocześnie zawetował ustawy: o przekształceniu szpitali w spółki, o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej oraz ustawę wprowadzającą reformę. W grudniu weto prezydenta podtrzymał Sejm.

Jak podkreślał podczas posiedzenia komisji wiceminister zdrowia Marek Haber, brak ustawy wprowadzającej powoduje "dość duże problemy interpretacyjne" dotyczące przepisów znajdujących się w trzech ustawach zdrowotnych. Zapisano w niej także terminy wejścia w życie ustaw, które podpisał prezydent.

Haber dodał, że według resortu zdrowia ustawa wprowadzająca pozwoli uniknąć "bałaganu legislacyjnego".

W ocenie przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy (PiS), który zgłosił wniosek o odrzucenie rządowego projektu, "istnieje ogromnie dużo sporów prawnych" w sprawie sensu prac nad ustawą wprowadzającą.

Zdaniem przewodniczącego Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere Adama Sandauera, w projekcie "łatane są dziury, które wynikają z tego, że w życie nie wszedł pakiet ustaw zdrowotnych (autorstwa PO-PAP)". "Ustawa wprowadzająca to psucie prawa" - podkreślił Sandauer.

Rządowy projekt krytykował także prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. Zaproponował on, by rząd "jeszcze raz pochylił się nad ustawami zdrowotnymi".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH