Marcin Pakulski ws. EuroMedic: nie prosiłem o wykreślenie mojego nazwiska z protokołu kontroli CBA

Prezes NFZ Marcin Pakulski w nawiązaniu do artykułu pt. "Jeszcze zdrowszy przekręt" opublikowanego w tygodniku Wprost wydał oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego, nie miał wpływu na ostateczne decyzje pokontrolne dotyczące EuroMedic, i dlaczego wypowiedź byłego dyrektora Grzegorza Nowaka zamieszczona w artykule - jakoby miał się zwrócić z prośbą o wykreślenie swojego nazwiska z protokołu kontroli CBA - jest i nieprawdziwa, i nielogiczna.

Jak wyjaśnia Pakulski, "zgodnie z zasadami organizacji pracy, wprowadzonymi przez Dyrektora Śląskiego OW NFZ Zygmunta Klosę, który w latach 2008 -2012 był moim zwierzchnikiem, decyzje w sprawie kontroli - w tym akceptowania ostatecznych wniosków pokontrolnych - były zarezerwowane do wyłącznej kompetencji Dyrektora ŚOW NFZ. Jakiekolwiek podpisy zastępców dyrektora składane na wystąpieniach pokontrolnych poprzedzone były, zarówno upoważnieniem dyrektora, jak i zaakceptowanym przez niego projektem wystąpienia. Stanowiły zatem wyraz akceptacji przez Dyrektora Oddziału tego dokumentu, składane zaś były przez upoważnionego do tej czynności przedstawiciela Oddziału w randze zastępcy dyrektora".

Powyższe zasady, według Marcina Pakulskiego, znajdują odzwierciedlenie w protokole kontroli CBA. "Kontrola zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na rok 2012 i na lata następne przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w wybranych rodzajach i zakresach świadczeń”, w szczególności we fragmencie protokołu na stronie 36: "Do notatki załączony miał być projekt wystąpienia pokontrolnego. Na notatce widnieje akceptacja jej treści przez dyrektora ŚOW NFZ Zygmunta Klosę, z dnia 15 maja 2012 roku. (…) ”.

Odnosząc się do zamieszczonych w artykule wypowiedzi Grzegorza Nowaka, p.o. prezesa NFZ Marcin Pakulski informuje z kolei, że CBA w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych nie zwróciło się do niego o złożenie wyjaśnień.

Jak podkreśla, "z treścią protokołu kontroli CBA zapoznałem się w drugiej połowie maja 2013 roku. W związku z wcześniejszym brakiem możliwości złożenia wyjaśnień w dniu 6 czerwca 2013 r. złożyłem na ręce dyrektora ŚOW NFZ, Grzegorza Nowaka, z potwierdzeniem odbioru, stosowne oświadczenie do protokołu kontroli CBA. W oświadczeniu tym zwróciłem się też do dyrektora Nowaka z prośbą o przekazanie moich wyjaśnień do CBA w celu włączenia do akt kontroli."

"W związku z powyższym wypowiedź dyrektora Grzegorza Nowaka zamieszczona w artykule jakoby miałem się zwrócić z prośbą o wykreślenie mojego nazwiska z protokołu kontroli CBA jest i nieprawdziwa, i nielogiczna” - czytamy w oświadczeniu Pakulskiego.

Odnośnie fragmentu artykułu, dotyczącego przedłużenia umów z EuroMedic, Pakulski wyjaśnił, że w związku ze sprawowaniem nadzoru nad dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ w przypadku rozwiązania umów na świadczenia opieki zdrowotnej w pierwszej kolejności sprawdzany jest sposób zabezpieczenia leczenia pacjentów. Pomimo upływu czterech miesięcy od daty wypowiedzenia umowy przez dyrektora ŚOW NFZ, Grzegorza Nowaka, z EuroMedic pismo zawierające informację dotycząca zabezpieczenia pacjentów otrzymał dopiero 3 lutego 2014 r.

Kontrakt z EuroMedic rozwiązany został w dniu 21 lutego 2014 r. "Wcześniej dwukrotnie odrzucałem zażalenia EuroMedic na decyzję o rozwiązaniu umowy przez dyrektora Nowaka" - wyjaśnia Pakulski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH