Małopolska: tu również lekarze będą protestować

XXIX Okręgowy Zjazd Lekarzy Izby Lekarskiej w Krakowie zdecydował się na uchwałę, domagającą się wykreślenia zapisów o karach z umów dotyczących wypisywania recept na leki refundowane.

Delegaci małopolskiego zjazdu zaapelowali, by lekarze do 30 kwietnia złożyli w NFZ wypowiedzenia, domagając się wykreślenia zapisu o karach. Jeśli płatnik na to nie przystanie, w lipcu lekarze nie podpiszą kolejnych umów (obecne wygasają 30 czerwca) i będą wypisywać leki wyłącznie ze 100-proc. odpłatnością i adnotacją "Refundacja do decyzji NFZ" - informuje Dziennik Polski.

Joanna Bizoń z sekretariatu Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie potwierdza, że takie decyzje na zjeździe zapadły, nie ma jednak jeszcze przygotowanej formalnej uchwały. Dodajmy, że podobne stanowiska przyjmują samorządy lekarskie w innych częściach kraju,

Jak już informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, prezydium NRL pod koniec marca zwróciło się z apelem do świadczeniodawców o podjęcie działań zamierzających do wykreślenia z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych podpisywanych z NFZ dotychczasowych zapisów o tzw. karach umownych nakładanych m. in. w przypadku "błędów" przy wypisywaniu recept.

W ślad za NRL poszły okręgowe izby lekarskie: rzeszowska, białostocka, szczecińska, dolnośląska, śląska, beskidzka i warszawska. Spodziewane jest zaangażowanie się w akcję większości izb lekarskich w Polsce.

NRL argumentuje, że obecne kary dla świadczeniodawców można zlikwidować na drodze prawnej. Uzasadnieniem merytorycznym dla takiego działania jest, zdaniem samorządu lekarskiego, m.in. fakt, iż kary te są wpisane do umów na podstawie przepisów §29-31 załącznika do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie OWU, co do których zgodności z Konstytucją zgłaszane są liczne wątpliwości.

Odpowiedni wniosek w tej sprawie samorząd lekarski złożył do Trybunału Konstytucyjnego.

Podobne działania podejmuje także Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Według OZZL kary umowne, stosowane przez NFZ na podstawie rozporządzenia ws. ogólnych warunków umów z 2008 roku, są niezgodne z konstytucją. Tak wynika z przedstwionych przez związek dwóch niezależnych opinii konstytucjonalistów.

Co więcej, OZZL złożyło do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wniosek, mówiący o konieczności zbadania treści i sposobu powstawania rozporządzenia ws. recept lekarskich. CBA zapowiedziało, że przeanalizuje wniosek związku.

Czytaj. OZZL: świadczeniodawcy mogą odmówić płacenia kar umownych, bo są nielegalne

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH