Małopolska prokuratura: wyrok nakazowy ws. lekarzy jest zbyt niski Wyrok nakazowy wydaje się bez przeprowadzania procesu, gdy sąd uznaje, że wina oskarżonych i okoliczności sprawy zdaniem sądu nie budzą wątpliwości. Fot. archiwum

Tarnowska prokuratura sprzeciwiła się wyrokowi nakazowemu skazującemu na grzywny dwójki lekarzy oskarżonych ws. zaniechań przy badaniu 3-letniego chłopca, który połknął baterię - powiedział we wtorek (21 marca) szef Prokuratury Rejonowej w Tarnowie Marcin Stępień.

Sprawa dotyczy wydarzeń z 2013 r., kiedy trzyletni chłopczyk połknął baterię z okularów 3D. Dziecko trafiło do szpitala św. Łukasza w Tarnowie (Małopolskie), na izbie przyjęć diagnozowali go lekarze Krzysztof I. i Anna M.

Lekarze zlecili prześwietlenie i usg brzucha - które niczego nie wykazały; nie zlecili natomiast prześwietlenia klatki piersiowej. W rezultacie dziecko przez sześć dni chodziło z baterią w przełyku. Kiedy jego stan się pogorszył, dziecko trafiło do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu, gdzie wyjęto baterię.

Lekarze, oskarżeni o nieumyślne doprowadzenie do rozstroju zdrowia dziecka, trwającego nie dłużej niż 7 dni, skazani zostali wyrokiem nakazowym przez Sąd Rejonowy w Jaśle na kary po 2 tys. zł grzywny i obowiązek zapłacenia zadośćuczynienia po 2 tys. zł na rzecz dziecka.

Wyrok nakazowy wydaje się bez przeprowadzania procesu, gdy sąd uznaje, że wina oskarżonych i okoliczności sprawy zdaniem sądu nie budzą wątpliwości.

Prokuratura złożyła sprzeciw od tego wyroku i sprawa zostanie rozpoznana w procesie przed sądem. - Naszym zdaniem są to rażąco niskie kary, dlatego złożyliśmy sprzeciw od wyroku nakazowego - powiedział prok. Stępień. Jak dodał, "sprawa jest złożona, co również przemawia za potrzebą przeprowadzenia procesu".

W czasie śledztwa w tej sprawie prokuratura uzyskała trzy opinie biegłych. W pierwszej biegli nie dopatrzyli się winy lekarzy. Kolejna opinia nie była jednoznaczna i dopiero po jej uzupełnieniu biegli przyznali, iż wprawdzie nie było zagrożenia życia dziecka, niemniej niewłaściwa opieka spowodowana niewłaściwą diagnostyką, doprowadziła do rozstroju czynności narządów ciała dziecka na czas poniżej 7 dni. Uznano, że lekarze dopuścili się tego nieumyślnie.

Za postawiony lekarzom zarzut grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo do roku więzienia. Sprawę - ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości - rozpoznać ma Sąd Rejonowy w Jaśle.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH