Małopolska: NFZ zawiadomił prokuraturę o nieprawidłowościach w Centrum św. Damiana

Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozwiązał umowę ze Specjalistycznym Centrum Medycznym Św. Damiana w Krakowie i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstw i wykroczeń.

- Powodem wypowiedzenia umowy są nieprawidłowości w realizacji przez placówkę kontraktu na chemioterapię - powiedziała w środę (21 grudnia) rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ, Jolanta Pulchna. - Najważniejszą kwestią, która ostatecznie zaważyła o podjęciu tej decyzji, było odsyłanie przez placówkę pacjentów w trakcie rozpoczętego cyklu chemioterapii - wyjaśniła. 

Prezes Centrum św. Damiana Wioletta Jurczyk powiedziała, że nie otrzymała jeszcze decyzji o wypowiedzeniu umowy przez NFZ. Zapowiedziała, że się od niej odwoła i zamierza walczyć o dalsze funkcjonowanie Centrum. Odnosząc się do zarzutów, wyjaśniła, że w przypadku, gdy Centrum nie miało leków, terapia była kontynuowana na jego prośbę w innych krakowskich placówkach. 

Według NFZ placówka najpierw włączyła pacjentów do terapii, a potem przerwała leczenie u co najmniej kilkunastu chorych. W oświadczeniu małopolskiego oddziału NFZ skierowanym do mediów mowa jest o tym, że "fakty stwierdzone podczas kontroli przeprowadzonej w Centrum znacząco podważyły wiarygodność i rzetelność świadczeniodawcy w kontekście realizowanej chemioterapii i dały podstawy podejrzewać, że doszło do działań zagrażających zdrowiu i życiu pacjentów". 

NFZ zarzuca Centrum Medycznemu św. Damiana "kłamstwo ofertowe" i realizowanie świadczeń z zakresu chemioterapii niezgodnie z warunkami umowy i obowiązującymi przepisami. 

"Kłamstwo ofertowe" podczas negocjowania kontraktu miało, według urzędników NFZ, polegać na podaniu nieprawdziwych informacji o zapewnieniu przez placówkę dostępu do leków cytostatycznych przygotowywanych zgodnie z przepisami prawa. Tymczasem - jak stwierdzili kontrolerzy - Centrum nie spełniało wymogów prawa farmaceutycznego w tym zakresie i nie spełniała ich również apteka, która przygotowywała leki dla pacjentów Centrum. 

Według NFZ, placówka nie przedstawiła żadnych dowodów, że spełnia wymogi i "leki dla chorych onkologicznie są przygotowywane w sposób bezpieczny i zgodny z normami". Ustalenia małopolskiego NFZ potwierdziły kontrole Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Pacjenci Centrum Medycznego Św. Damiana mają mieć zapewnioną kontynuację leczenia w jednym z 13 szpitali w Małopolsce zakontraktowanych przez NFZ.

- Jutro miałam składać pismo, w którym odnoszę się do uwag po kontroli NFZ. Zastanawiające i oburzające jest to, że najpierw o decyzji dyrekcji NFZ informowane są media, co nosi znamiona nadużycia uprawnień - powiedziała prezes Centrum. Dodała, że placówka wcześniej była kilkakrotnie kontrolowana, także przez NFZ, ze skutkiem pozytywnym.

Według Jurczyk, Centrum w należyty sposób dbało o pacjentów. - W przypadku, gdy nie mieliśmy leków, które musieliśmy podać chorym, leczenie było kontynuowane na naszą prośbę w innych krakowskich placówkach - zapewniła. Poinformowała, że stało się tak w przypadku 23 osób. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH