Maciej Hamankiewicz: trzeba ucywilizować kontrolę recept

Zdaniem dr Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) zarządzenie prezesa NFZ w sprawie kontroli wystawiania i realizacji recept refundowanych jest sprzeczne z obowiązującym prawem.

Rynek Zdrowia: - Jakie zastrzeżenia ma NRL do podpisanego 8 sierpnia przez prezes NFZ zarządzenia w sprawie kontroli wystawiania i realizacji recept refundowanych?

Maciej Hamankiewicz: - To zarządzenie dotyczy również kontroli podmiotów gospodarczych. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wyraźnie przewiduje, że kontrola powinna być zapowiedziana na siedem dni wcześniej i powinna się odbyć nie później, niż 30 dni po jej zapowiedzeniu.

Tymczasem zarządzenie prezes NFZ powoduje, że kontroler może przyjść do gabinetu w każdym momencie, bez zapowiedzi. Wówczas lekarz prawdopodobnie musi przerwać przyjmowanie pacjentów i zająć się kontrolą. Tak się w cywilizowanym świecie nie stanowi prawa.

W zarządzeniu nie ma ani słowa o warunkach kontroli. To budzi kontrowersje.

- Kto powinien zareagować w tej sytuacji?

- Zmiany powinna wprowadzić sama Pani prezes NFZ. Zarządzenie stoi w sprzeczności z bardzo istotną ustawą. Prezes powinna skorygować swoje zarządzenie.

W grę wchodzi także uregulowanie szczegółowych zapisów zarządzenia. Naszym zdaniem uprawniona do kontroli praktyki lekarskiej powinna być osoba z wyższym wykształceniem medycznym. Mamy nadzieję, że takie szczegóły uda się dopracować w toku konsultacji.

Bardzo istotna jest też kwestia wskazań do kontroli. Nie jest jasne za co tak naprawdę lekarze będą pociągani do odpowiedzialności. Hasło: "Będziemy karać tylko za rażące nieprawidłowości" jest nieprecyzyjne.

To co mnie razi, Pana na przykład w ogóle nie interesuje i na odwrót.

- Będą prowadzone prace nad uściśleniem tych kwestii?

- Wystąpiłem do Pani prezes NFZ, żeby wspólny zespół arbitrażowy Funduszu i Naczelnej Rady Lekarskiej opracował katalog przewinień, za które lekarz będzie karany. Pojęcia ogólnikowe nie są dobre w przypadku stanowienia prawa.

- 10 sierpnia wystosował Pan list do ministra zdrowia, zwracając uwagę na to, że zarządzenie prezes NFZ jest sprzeczne z ustawą o działalności gospodarczej. Czy NRL otrzymało odpowiedź ze strony resortu?

- Niestety nie. Na razie nie mamy żadnej informacji zwrotnej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH