Maciej Hamankiewicz do MZ w sprawie prof. Szaflika

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował w piątek (24 sierpnia) pismo do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w sprawie okoliczności odwołania prof. Jerzego Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki.

Prezes NRL zwraca się z prośbą o udostępnienie wszelkich materiałów, które przyczyniły się do podjęcia decyzji o powiadomieniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego bez powiadomienia Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Warszawskiej Izby Lekarskiej, której członkiem pozostaje prof. Szaflik.

Jak czytamy w liście do ministra zdrowia największy niepokój Macieja Hamankiewicza wywołał fakt, że Naczelna Izba Lekarska nigdy nie otrzymała od Ministerstwa Zdrowia żadnych sygnałów, dotyczących jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z działalnością prof. Jerzego Szaflika.

- A chciałabym podkreślić, iż do zgłaszania takich sygnałów zobowiązują Pana, jak wszystkich lekarzy, zapisy Kodeksu Etyki Lekarskiej - pisze prezes NRL w liście do Bartosza Arłukowicza.

Sprawa jest tym bardziej zaskakująca, iż prof. Jerzy Szaflik - jak podkreśla Hamankiewicz - wybitny specjalista w swojej dziedzinie, cieszący się niezwykłym autorytetem zarówno wśród środowiska lekarskiego, jak i wśród pacjentów, przez 43 lata praktyki lekarskiej nigdy nie spotkał się z zarzutem korupcji i nie wpłynęły na niego żadne skargi do organów odpowiedzialności zawodowej.

- Chciałbym również zwrócić uwagę na fakt, iż w 2011 roku w Polsce wykonano 318 przeszczepów rogówki, z czego 262 w kierowanej przez profesora klinice, co doskonale odzwierciedla jego umiejętności zawodowe i organizacyjne - podkreśla prezes NRL w liście do ministra.

Maciej Hamankiewicz zwraca się z prośbą do resortu o udostępnienie wszelkich materiałów Okręgowemu Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej Warszawskiej Izby Lekarskiej, której członkiem pozostaje prof. Szaflik, by i ten organ mógł podjąć stosowne kroki wynikające z ustawowych uprawnień.

Przypomnijmy, że Bartosz Arłukowicz odwołał w ub. tygodniu prof. Jerzego Szaflika z tego stanowiska oraz ze stanowiska szefa Banku Tkanek Oka. Resort poinformował, że chodzi o "niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce".  

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH