Maciej Hamankiewicz: UOKiK wkracza w kompetencje lekarzy

Naczelna Izba Lekarska w przyszłym tygodniu złoży odwołanie od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nakładającą na nią karę za stanowisko, w którym sugeruje lekarzom, aby nie przepisywali na receptę produktów homeopatycznych.

- Nie możemy wycofać naszego stanowiska. Byłoby to zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów - mówił podczas konferencji prasowej Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Izba zapowiada również rozpoczęcie działań na rzecz zmian w prawie unijnym dotyczącym rejestracji produktów homeopatycznych, tak aby nie było to tak proste jak dotychczas. - Zwrócimy się w tej sprawie do Komisji Europejskiej - mówi prezes.

Przypomnijmy, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał działania Izby za praktykę naruszającą konkurencję i nałożył na nią karę w wysokości blisko 50 tys. zł. Urząd uznał, że Naczelna Izba Lekarska, zabraniając lekarzom przepisywania na receptę niektórych produktów dopuszczonych do legalnego obrotu, naruszyła prawo antymonopolowe.

Zdaniem prezesa Hamankiewicza należy zadać pytanie czy rzeczywiście decyzja UOKiK została wydana w interesie publicznym. - Co to jest interes publiczny? Interes producentów preparatów czy zdrowie i życie pacjentów? Interes publiczny to interes pacjenta - mówił prezes NRL.

Jego zdaniem UOKiK nie powinien zajmować się sposobami leczenia. - UOKiK chce powiedzieć lekarzom czym i jak mają leczyć pacjentów.

Adwokat Krzysztof Wąsowski reprezentujący NIL również uważa, że UOKiK wszedł w sferę leczenia zarezerwowaną dla lekarzy. - Będziemy walczyć z tą decyzją, bo ona knebluje usta lekarzom do dyskusji na tematy medyczne - tłumaczy adwokat.

Zdaniem prezesa Hamankiewicza, decyzja UOKiK ma jeden pozytywny aspekt - spowodowała spadek sprzedaży produktów homeopatycznych.

- Dziękuję pani prezes UOKiK, że wszczęła postępowanie, bo pacjenci zaczęli zastanawiać się podczas zakupów w aptece, czy przypadkiem kupując środki homeopatyczne, nie wyrzucają pieniędzy w błoto. Dzięki temu postępowaniu dotrzemy do wszystkich pacjentów w UE - wyjaśnia prezes NRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH