MZ: zwrot kwoty nienależnej refundacji wprowadzono do ustawy zgodnie z wolą NRL

Ministerstwo Zdrowia wydało 21 października komunikat w sprawie interpretacji art. 48 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Chodzi o obowiązek weryfikacji przez lekarza uprawnień pacjenta.

Twierdzi w nim, że w nowej ustawie refundacyjnej utrzymany został obecny stan prawny. Wprowadzono jedynie, we wskazanych w ustawie przypadkach, obowiązek zwrotu przez lekarza równowartości kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami.

Ponadto resort zdrowia zwraca uwagę, że przepisy zawarte w ustawie refundacyjnej zostały wprowadzone na wniosek i w porozumieniu z Naczelną Radę Lekarską.

”Zgodnie ze zgłoszoną przez Naczelną Radę Lekarską poprawką, przepis określający sankcję - zwrot kwoty stanowiącej równowartość kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji - odnosić się miał do "osoby uprawnionej”. Oznacza to, iż zgodnie z zakładanym celem Naczelnej Rady Lekarskiej było wprowadzenie świadomej sankcji dla osób uprawnionych” - czytamy w komunikacie.

Resort zdrowia wyjaśnia, że lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer (osoby uprawnione), zgodnie z brzmieniem art. 48 ust. 9 ustawy refundacyjnej, nie ma obowiązku zwracać kwoty refundacji, jeśli recepta albo dokument poświadczający prawo do świadczenia został sfałszowany przez pacjenta albo osobę trzecią.

 

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH