MZ zapowiada nowe zasady monitoringu w szpitalach psychiatrycznych Resort zakłada, że pomieszczenie do izolacji będzie wyposażone w monitoring Fot. Archiwum RZ

Ministerstwo Zdrowia planuje uregulować ustawowo sprawy dotyczące monitorowania pomieszczeń, w których stosowany jest przymus bezpośredni w formie izolacji - wynika z odpowiedzi resortu na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie.

RPO Adam Bodnar w styczniowym piśmie do ministra Konstantego Radziwiłła zwracał uwagę na potrzebę ustawowego uregulowania stosowania monitoringu wizyjnego w szpitalach psychiatrycznych.

Wskazywał, że z analizy dokonanej przez przedstawicieli Krajowego Mechanizmu Prewencji wynika, iż obowiązujące regulacje dotyczące tej kwestii budzą poważne zastrzeżenia co do zgodności z konstytucją, Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych.

- Obowiązek poszanowania prawa do prywatności wymaga wprowadzenia szczegółowych regulacji dotyczących: przekazywania, odtwarzania i utrwalania obrazu lub dźwięku z monitoringu, praw osób monitorowanych oraz zasad wykorzystania tych danych. Tylko wtedy, kiedy spełnione zostaną powyższe warunki, podmioty stosujące monitoring będą upoważnione do ingerencji w sferę prywatności człowieka i ustawowo chronionych danych osobowych - przekonywał RPO.

W odpowiedzi na wystąpienie Bodnara resort zdrowia, w piśmie podpisanym przez wiceministra Jarosława Pinkasa, zapewnił, że stanowisko rzecznika będzie wzięte pod uwagę przy przygotowywaniu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Resort zakłada, że pomieszczenie do izolacji będzie wyposażone w monitoring umożliwiający stały nadzór nad pacjentem oraz kontrolę wykonania czynności związanych z tym środkiem przymusu bezpośredniego.

Zapis z monitoringu będzie podlegał ochronie określonej przepisami o ochronie danych osobowych. Dostęp do urządzeń monitorujących oraz zapisu utrwalonego za ich pomocą będą miały wyłącznie osoby wskazane przez kierownika ośrodka psychiatrycznego.

Zapis z monitoringu miałby być przechowywany przez pół roku, a następnie usuwany w sposób uniemożliwiający jego odzyskanie. Z czynności usunięcia zapisu będzie sporządzany protokół.

W piśmie z 23 lutego br. również rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska zwracała uwagę ministra zdrowia na potrzebę ustawowego uregulowania monitoringu w szpitalach psychiatrycznych.

Kozłowska przypomniała, że w 2014 r. występowała do resortu zdrowia m.in. w sprawie braku izolatek odpowiednio wyposażonych w monitoring w szpitalach psychiatrycznych. Od początku 2014 r. obowiązuje bowiem rozporządzenie, zgodnie z którym pomieszczenia przeznaczone do izolacji powinny być wyposażone w monitoring. Przepisy te regulują także zagadnienia związane z dostępem do urządzeń i zapisu z monitoringu oraz sposób jego przechowywania i usuwania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH