MZ: wybór lekarza jest ważny do czasu ponownego złożenia deklaracji

Kontrowersje na temat uzgodnień ze spotkania minister Ewy Kopacz z przedstawicielami Federacji Porozumienie Zielonogórskie, do którego doszło 20 lipca, zostały wyjaśnione. Wskazuje na to przesłane nam 28 lipca pismo MZ o tym, że deklaracje pacjentów co do wyboru lekarza zachowują ważność do czasu ponownego złożenia deklaracji.

Nieporozumienie wynikało z tego, że Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ w oficjalnym komunikacie, który zamieściliśmy w portalu rynekzdrowia.pl stwierdził jednoznacznie, że ”działania związane z weryfikacją deklaracji wyboru lekarza POZ były prowadzone zgodnie z obowiązującym prawem i będą kontynuowane”, a tzw. wsteczna weryfikacja, czyli sprawdzanie przez płatnika ważności i aktualności deklaracji wyboru lekarza ”jest działaniem uzasadnionym dbałością o wydatkowanie środków publicznych”.

Odmienny punkt widzenia prezentowała Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie. Uważała, że minister zdrowia uznała argumenty lekarzy rodzinnych w tej sprawie. Federacja PZ zwracała przy tym uwagę, że problem nie sprowadza się jedynie do różnic interpretacyjnych, ma również wymiar finansowy. Porozumienie Zielonogórskie przypomniało m.in., że w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim i małopolskim Fundusz unieważnił deklaracje części pacjentów. Dla lekarzy rodzinnych oznaczało to stratę blisko połowy środków na leczenie pacjentów.

Kto zatem ma rację? Przedstawiamy stanowisko Ministerstwa Zdrowia przesłane redakcji przez rzecznika prasowego Piotra Olechno:

”W trakcie spotkania omówione zostały problemy zgłoszone przez przedstawicieli Federacji PZ, w tym m.in. kwestia sposobu weryfikacji deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej poz przez oddziały wojewódzkie Funduszu. Ustalono, że Minister Zdrowia wystosuje pismo do dyrektorów oddziałów wojewódzkich oraz prezesa NFZ, w którym zwróci się o ścisłe przestrzeganie obowiązujących w tym zakresie uregulowań określających, że w sytuacji zaprzestania przez lekarza poz, pielęgniarkę poz lub położną poz udzielania świadczeń u świadczeniodawcy, złożone uprzednio deklaracje zachowują swoją ważność do czasu ponownego złożenia deklaracji przez świadczeniobiorcę.

Zgodnie bowiem z § 10a zarządzenia prezesa NFZ Nr 74/2010/DSOZ z 1 grudnia 2010 roku ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, w przypadku zaprzestania przez lekarza poz, pielęgniarkę poz lub położną poz udzielania świadczeń u świadczeniodawcy, świadczeniodawca udziela świadczeń świadczeniobiorcom zadeklarowanym do określonego lekarza poz, pielęgniarki lub położnej, do czasu dokonania ponownego wyboru lekarza poz, pielęgniarki poz lub położnej poz.

Świadczeniodawca zobowiązany jest do podjęcia działań zmierzających, do zachowania zalecanych norm dotyczących liczby świadczeniobiorców. Złożone uprzednio deklaracje zachowują swoją ważność do czasu ponownego złożenia deklaracji przez świadczeniobiorcę. Stosowne wystąpienie Minister Zdrowia zostało przesłane do oddziałów NFZ”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH