Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych o szczególnym znaczeniu dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych oraz zakresu informacji o tych wyrobach.

Wykaz wyrobów medycznych o szczególnym znaczeniu dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych ma stanowić ogólnokrajową bazę informacji o zasobach, rozmieszczeniu sprzętu i urządzeń o strategicznym znaczeniu dla systemu ochrony zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla w uzasadnieniu do rozporządzenia, że wiedza o liczbie oraz rozmieszczeniu wskazanego sprzętu jest niezbędna do prawidłowego planowania zasobów w systemie.

Do monitorowanych urządzeń MZ zaliczyło te, których stosowanie ogranicza się do relatywnie wąskich, specjalistycznych zastosowań i których liczba jest ograniczona, tak ze względów epidemiologicznych (zapotrzebowanie na daną technologię medyczną), jak i ekonomicznych (koszt zakupu, instalacji i eksploatacji).

Jak wskazuje w uzasadnieniu resort, podmioty lecznicze będą przekazywały informacje o wyrobach objętych wykazem do teleinformatycznego Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia (SEZOZ). Jak wskazuje MZ, zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia z 28 kwietnia 2011 roku, dane usługodawców (m.in. podmiotów leczniczych), w tym informacje o wyrobach medycznych, są przetwarzane w SEZOZ.

Projekt rozporządzenia został przekazany do uzgodnień zewnętrznych 28 maja. Termin zgłaszania uwag upływa 8 czerwca 2012 roku.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH