MZ ws. standardu postępowania w łagodzeniu bólu porodowego

Resort zdrowia przedstawił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego.

Ministerstwo Zdrowia przekazało 18 czerwca do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie standardu postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego.

Rzeczniczka ministerstwa zdrowia Agnieszka Gołąbek powiedziała, że projektowane rozporządzenie definiuje zalecane metody łagodzenia bólu porodowego, uwzględnia sposób organizacji opieki w zakresie znieczulenia podczas porodu, kwalifikacje pracowników medycznych sprawujących tę opiekę, a także obsadę kadrową i wyposażenie pomieszczeń.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że "zastosowanie farmakologicznych metod łagodzenia bólu powoduje, że poród jest kwalifikowany jako niefizjologiczny, a kobieta rodząca wymaga szczególnej opieki, której zakres nie był dotychczas uregulowany przepisami prawa".

Jak podkreślono, "potrzeba łagodzenia bólu porodowego i związanego z nim stresu dotychczas nie były w pełni doceniane(...)" a "w ostatnich miesiącach zaobserwowano radykalny wzrost oczekiwań kobiet w zakresie poprawy komfortu porodu, do czego przyczyniły się niewątpliwie liczne publikacje dotyczące znieczulenia zewnątrzoponowego porodu".

Przedmiotowy standard jest wynikiem prac Grupy Roboczej powołanej decyzją ministra zdrowia, składającej się z lekarzy specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, położnictwa i ginekologii, neonatologii oraz przedstawicielek pielęgniarek i położnych. Przedstawia model opieki analgetycznej podczas porodu, z uwzględnieniem analgezji zewnątrzoponowej porodu.

W projekcie czytamy, że łagodzenie bólu porodowego obejmuje wszystkie metody, których skuteczność została udowodniona naukowo. Wśród niefarmakologicznych metod wskazano utrzymanie aktywności fizycznej kobiety rodzącej poprzez przyjmowanie pozycji zmniejszających ból, m.in. z wykorzystaniem piłki, drabinki, krzesła porodowego. Są też wymienione techniki oddechowe i relaksacyjne, masaż relaksacyjny, akupunktura, ciepłe lub zimne okłady.

Jak wskazano, farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego są wdrażane w przypadku braku oczekiwanej skuteczności zastosowanych metod niefarmakologicznych, a kobieta musi wydać zgodę na zastosowanie proponowanej przez lekarza metody.

Według standardu, w każdym szpitalu z oddziałem położniczym opracowany ma zostać na piśmie tryb postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego. Mają z nim się zapoznać wszyscy lekarze oraz położne i pielęgniarki udzielający świadczeń w bloku porodowym, oddziale położniczym, neonatologicznym i oddziale anestezjologii.

Kobieta rodząca ma otrzymać wyczerpujące informacje o dostępnych metodach łagodzenia bólu porodowego. Informacje o metodzie znieczulenia mają być odnotowywane w karcie obserwacji przebiegu porodu oraz w przypadku zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego - w karcie przebiegu znieczulenia. Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 16 lipca 2012 roku.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH