MZ: w przyszłym tygodniu projekt ws. przywrócenia stażu podyplomowego MZ przedstawi do konsultacji projekt ws. przywrócenia stażu podyplomowego. Fot. Fotolia

W przyszłym tygodniu do konsultacji powinien trafić projekt ws. przywrócenia stażu podyplomowego dla lekarzy - poinformował w czwartek (1o grudnia) w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

Wiceminister odpowiadał na pytania posłanek PiS Bernadety Krynickiej i Anny Cicholskiej. 

Warczyński przypomniał, że obecne kierownictwo resortu zdrowia planuje przywrócenie stażu, minister Konstanty Radziwiłł zapowiedział to w zeszłym tygodniu.

Podyplomowy staż lekarski zniesiono kilka lat temu ustawą o długim vacatio legis. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r. Zmiana ta miała na celu zwiększenie liczby lekarzy. 

Wiceminister poinformował, że projekt przywracający staż jest gotowy, w przyszłym tygodniu powinien trafić do konsultacji. Przyznał, że sprawa jest bardzo pilna, bo "roczniki stomatologiczne już w przyszłym roku dopadłaby ta zmiana". 

Czytaj też. Minister zdrowia zdecydowanie: staże podyplomowe powrócą

Posłanki zwracały też uwagę na zbyt małą liczbę lekarzy w Polsce, mówiły, że pod tym względem Polska jest na ostatnim miejscu w UE; na 1 tys. mieszkańców przypada średnio 2,2 lekarza, podczas gdy średnia w UE wynosi 3,4, a w krajach z czołówki rankingu wynosi ponad 6. 

Warczyński przyznał, że problem jest poważny i dotyczy całej kadry medycznej, nie tylko lekarzy, ale także m.in. pielęgniarek i położnych. Jego zdaniem konieczne jest zwiększanie liczby studentów.

Jak mówił, resort chce 20-procentowego wzrostu w najbliższych latach. Podkreślił, że oznacza to oczywiście dodatkowe koszty. - Z naszych danych wynika, ze uczelnie stać na zwiększenie liczby studentów pod warunkiem zwiększenia finansowania - powiedział. 

- Jesteśmy dobrej myśli, rozmawialiśmy z ministrem finansów, wydaje się że jest zrozumienie dla konieczności zwiększenia finansowania uczelni medycznych - dodał wiceminister Warczyński.

Drugi obszar - jak mówił wiceminister - to specjalizacje, czyli rezydentury. - Planujemy, żeby dla każdego absolwenta oferowana była rezydentura - powiedział. Zwrócił uwagę, że wymaga to mniejszych nakładów niż dotacje dla uczelni. 

Zaznaczył przy tym, że pierwsze efekty tych zmian widoczne będą najwcześniej za 7 lat, a jeśli chodzi o lekarzy specjalistów - za kolejne 5 lat, a więc dopiero za 12 lat. Warczyński zwrócił uwagę, że przyczyn obecnej sytuacji należy szukać zatem kilkanaście lat temu - w zmianach, które miały wtedy miejsce. 

Wiceminister pytany był przez posłów PiS Andrzeja Kryja, Annę Kwiecień i Grzegorza Schreibera o konsekwencje finansowe pakietu onkologicznego dla publicznych placówek onkologicznych. 

Warczyński zapewnił, że pakiet jest cały czas monitorowany i podejmowane są starania, by pojawiające się problemy analizować i eliminować. Jak podkreślił, dobrą okazją do oceny działania pakietu jest końcówka roku, ponieważ daje możliwość spojrzenia perspektywicznego, z perspektywy roku od wejścia pakietu w życie. 

Zapowiedział, że na pewno będą zmiany, m.in. w karcie DiLO, ale do tego - jak podkreślił - potrzebne są zmiany w ustawie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH