Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie sposobu stosowania i dokumentowania zastosowania przymusu bezpośredniego oraz oceny zasadności jego zastosowania.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, rozporządzenie stanowi odpowiedź na zalecenia przygotowane przez delegację Europejskiego Komitetu ds. Przeciwdziałania Torturom lub Poniżającemy Traktowaniu (CPT).

Projekt rozporządzenia jest również realizacją jednego z głównych celów Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, przyjętego 28 grudnia 2010 r. przez Radę Ministrów. Chodzi o ochronę praw osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.

Jak podkreśla resort zdrowia w uzasadnieniu projektu, za istotne z punktu widzenia ochrony praw i godności pacjenta należy uznać rozwiązanie zaproponowane w paragrafie 4 rozporządzenia. Zgodnie z nim informację o zastosowaniu przymusu bezpośredniego umieszcza się w indywidualnej, jak i zbiorczej dokumentacji medycznej.

Projekt rozporządzenia obejmuje zakresem regulacji organy administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego, podmioty lecznicze, jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, jednostki organizacyjne pomocy społecznej oraz osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne.

Zgodnie z projektem rozporządzenia samorządy będące organami założycielskimi szpitali psychiatrycznych i jednostek organizacyjnych pomocy społecznej będą musiały pokryć koszty instalacji monitoringu w izolatkach. Szacunkowy koszt zakupu i instalacji jednego urządzenia tego typu wyniosi, według MZ, około 4 tys. zł.

W Polsce funkcjonuje około 644 oddziałów psychiatrycznych oraz 148 domów pomocy społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych. Całkowite koszty instalacji monitoringu w izolatkach, które poniosą samorządy, resort szacuje na 3,168 mln zł.

Projekt rozporządzenia został przekazany do uzgodnień zewnętrznych 10 czerwca 2011 roku. Termin zgłaszania uwag upływa 30 czerwca.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH