MZ: szpitale mają współpracować z policją przy poszukiwaniu zaginionych FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Ministerstwo Zdrowia chce, by podmioty wykonujące działalność leczniczą miały obowiązek współpracowania z policją w przypadku poszukiwania osoby zaginionej. Rozwiązanie takie przewiduje projekt noweli ustawy o działalności leczniczej, skierowany właśnie do konsultacji.

Współpraca ta realizowana miałaby być w dwojaki sposób. Szpitale miałyby obowiązek przekazywania policji informacji o przyjęciu określonych grup pacjentów oraz obowiązek udzielania informacji o pacjencie w zakresie niezbędnym do realizacji zadań związanych z poszukiwaniem osób zaginionych.

Obowiązek poinformowania policji o przyjęciu pacjenta dotyczyłby pacjentów małoletnich, z których przedstawicielem ustawowym nie można nawiązać kontaktu oraz pacjentów, których tożsamości nie można ustalić albo potwierdzić na podstawie dokumentów.

W projekcie proponuje się wskazanie, że informacje o przyjęciu osoby do szpitala będzie podawana na określony przez policję numer telefonu, faksu lub poczty e-mail.

Zwolni to, jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu, pracowników szpitala z każdorazowego ustalania właściwego adresata informacji, co wymaga dużego nakładu czasu i pracy; z drugiej zaś strony zapewni, że informacja dotrze bez zbędnej zwłoki do właściwej osoby w policji.

Drugi sposób współpracy polegałby na udzielaniu informacji o osobie poszukiwanej (osobie, nie jej stanie zdrowia - jak zaznaczają autorzy projektu) przez podmioty wykonujące działalność leczniczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH