Po prezydenckim wecie ustaw zdrowotnych rząd chce wdrożyć "wariant B" zmian w ochronie zdrowia i tłumaczy jak ma on wyglądać w praktyce. Zadłużone szpitale będą zobowiązane do przygotowania planu naprawczego, który będzie musiał zostać zatwierdzony przez NFZ i wojewodów. Jak zaznacza Minister Kopacz dodatkowe środki na oddłużenie będą przekazywane samorządom, a nie bezpośrednio przekształcanym ZOZ i dlatego zarzut o łamaniu unijnego prawa dotyczącego udzielania pomocy publicznej jest bezpodstawny.

- W reformowaniu szpitali będziemy korzystać z tych samych mechanizmów finansowych, które były zawarte w zawetowanej przez prezydenta ustawie wprowadzającej - zapowiedział Jakub Szulc, wiceminister zdrowia.

Mają one być jednak zawarte w nowym projekcie ustawy, który jeszcze w grudniu ma trafić do Sejmu. Uzyskanie pieniędzy z budżetu będzie poprzedzone przygotowaniem przez placówki medyczne programów naprawczych.

- W pierwszej kolejności będą one oceniane i akceptowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi Jakub Szulc.

Po drugie, programy będą oceniane pod względem ekonomicznym. Decyzję o ich zatwierdzeniu będzie musiał wydać odpowiedni wojewoda. Dopiero wtedy programy naprawcze będą podpisywali minister zdrowia oraz minister finansów.

- W tym momencie rozpocznie się proces przekształcania szpitali w spółki - mówi wiceminister zdrowia.

Wyjaśnia, że w jednej uchwale samorząd będzie likwidował SP ZOZ, a w jego miejsce powoływał spółkę.

Na realizację programu budżet zamierza przeznaczyć 2,7 mld zł. Środki te są zarezerwowane w przyszłorocznej ustawie budżetowej. Dzięki nim długi szpitali, ale tylko te, których termin płatności już minął, zostaną w części spłacone lub umorzone.

Ponadto samorządy będą mogły starać się o kredyty na preferencyjnych warunkach oraz o poręczania Skarbu Państwa, dzięki którym szpitale będą mogły podpisać ugody ze swoimi wierzycielami cywilnoprawnymi, czyli np. dostawcami usług medycznych i leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH